Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2005


Estébáci unesli gestapáka

Československá tajná služba měla po druhé světové válce prsty v záhadném zmizení šéfa gestapa Heinricha Müllera. Na příkaz KGB ho unesla z Argentiny. Alespoň to v knize tvrdí francouzský historik.

Pierre de Villemarest se mimo jiné odvolává na rozhovor s československým ministrem vnitra Rudolfem Barákem. Heinrich Müller, šéf německé policie, by byl při norimberském procesu jasným kandidátem na trest smrti. Jenže Müller se nikdy na lavici obžalovaných nedostal. Prvního května 1945, den po Hitlerově sebevraždě, beze stopy zmizel. Kam? To se dodnes s určitostí neví. Francouzský historik, válečný veterán a zpravodajec de Villemarest se jeho osudem zabýval šedesát let. V knize Untouchable (Nedotknutelný), která právě vyšla v Británii, tvrdí, že našel odpověď. Podle něho šéf gestapa přešel na konci války do služeb sovětské špionáže a mimo jiné pomáhal budovat československou a polskou tajnou službu. Když však upadl do Stalinovy nemilosti jeho nadřízený, generál Viktor Abakumov (chráněnec Lavrentije Beriji), uprchl Müller jako řada dalších nacistických zločinců do Argentiny.

Právě tehdy přicházejí v dramatickém příběhu na řadu českoslovenští agenti. Ti totiž měli Müllera na příkaz KGB v roce 1955 z Jižní Ameriky unést; jejich tehdejší operace se podle historika stala modelem pro únos Adolfa Eichmanna izraelským Mossadem v roce 1960. Existenci akce potvrdil v roce 1992 de Villemarestovi Rudolf Barák, československý ministr vnitra v letech 1953-1961 (zemřel roku 1995). Podle Baráka se operace připravovala několik měsíců a bylo do ní zapojeno přes sto lidí včetně španělsky mluvících Němců a Maďarů.

Agenti Müllera vystopovali, při vhodné příležitosti mu v baru hodili uspávadlo do pití a nákladním letadlem ho přepravili do Prahy. Müller pobyl několik dní v ruzyňské věznici, než si pro něho přijeli sovětští agenti. Co bylo dále? Historik de Villemarest tvrdí, že Müller krátce pokračoval v práci pro KGB, pak byl ale při nějaké příležitosti internován a jeho stopa zmizela navždy.

(tva)

(Týden)Zpátky