Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2005


Knihou roku se stal román o Mašínech

Alice Horáčková

Nejlepší knihou loňského roku se v soutěži Magnesia Litera stal osmisetstránkový opus Zatím dobrý. Strhující příběh bratří Mašínů, ale i osudů jejich rodiny sepsal Jan Novák - spisovatel a scenárista, který spolupracoval s Milošem Formanem. Shodou okolností Novák pochází z Kolína, které je rodištěm Ctirada a Josefa Mašínových. Více než tři desítky let však žije v Chicagu, v angličtině také kniha vznikla - nicméně zatím knižně existuje jen v českém překladu vydaném nakladatelstvím Petrov. Ocenění je spojeno s částkou 200 tisíc korun.

Novák přijel do Prahy před dvěma týdny. V kině Mat uvedl svou filmovou rekonstrukci cesty Václava Havla z léta roku 1985, kdy dramatik jezdil po různých českých městech a sledovaly jej stovky policistů. Snímek má vysílat Česká televize. Včera se Novák zúčastnil vyhlášení laureátů Magnesie Litery v pražské Městské knihovně - o existenci soutěže se dozvěděl teprve před měsícem, poté, co byl nominován v kategoriích próza a nakladatelský čin. S tím, že hlavní cenu získá právě jeho kniha, nepočítal. Jak řekl, o kontroverzních titulech se sice hodně mluví, ceny však většinou nedostanou.

I když Novákův „pravdivý román“ byl zvolen porotou jako Kniha roku, neuspěl ani v jedné z nominovaných kategorií. To podle organizátora cen Pavla Mandyse pravidla umožňují. Nejlepší prózou se tak staly povídky Jana Balabána Možná že odcházíme, kritikou již dříve vynášené jako jeden z nejvýraznějších prozaických počinů posledních let. Balabánovy prózy získaly loni nominaci i na Státní cenu za literaturu. Literu za poezii má kniha Strýc Kaich se žení, čtvrtá sbírka laureáta Ortenovy ceny Bogdana Trojaka, v níž zachycuje prožitky dětství. Z naučné literatury porotu zaujal více než tisícistránkový portrét české šlechty v 16. a 17. století Petra Mati Svět české aristokracie 1500-1700.

Moderní pohádky Arnošta Goldflama Tatínek není k zahození dosáhly na nejvyšší ocenění v dětské literatuře. Knížka sestává z patnácti humorných příběhů o udatném otci a jeho úspěších v nejrůznějších zkouškách, kterými může být zápolení s drakem lidožroutem stejně jako vyléčení pana prezidenta.

Objevem roku se stala kniha dvojice výtvarníků Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina Proč je noc černá, již tvoří rozhovory s lidmi Nové Guineje. „Kniha je výsledkem osmiměsíčního hledání posledních kmenů divokých přírodních lidí, kteří nebyli dosud kontaktováni nikým z okolního světa. Klany těchto kanibalů žijí izolovaně, roztroušeny hluboko za ,pacifikační linií‘ v deštné nížinné džungli Nové Guineje. ,Pacifikační linie‘ je pomyslná hranice, která nebyla nikdy překročena bělochem,“ píší autoři úvodem.

V překladech porota ocenila vrcholné dílo Ferdinanda Stočese - ač není původním povoláním sinolog, ale zemědělský odborník, díky mnohaleté vytrvalosti se mu z vlastních překladů čínské poezie podařilo připravit antologii sahající od nejstarších dob do začátku 14. století Písně a verše staré Číny. Litera za nakladatelský čin patří dvěma svazkům Korespondence Otokara Březiny z nakladatelství Host. Na úctyhodných čtyřech tisících stran jsou soustředěny Březinovy dopisy s Františkem Xaverem Šaldou, Jakubem Demlem nebo Františkem Bílkem.

Vítězové:

* Kniha roku Jan Novák: Zatím dobrý

* Litera za přínos české literatuře Jan Řezáč za založení a vedení nakladatelství Odeon a revue Světová literatura

* Litera za nakladatelský čin Nakladatelství Host - Otokar Březina: Korespondence

* Litera za překladovou knihu Ferdinand Stočes: Písně a verše staré Číny

* Litera za knihu pro děti a mládež Arnošt Goldflam: Tatínek není k zahození

* Litera pro objev roku Barbora Šlapetová, Lukáš Rittstein: Proč je noc černá

* Litera za naučnou literaturu Petr Maťa: Svět české aristokracie 1500-1700

* Litera za prózu Jan Balabán: Možná že odcházíme

* Litera za poezii Bogdan Trojak: Strýc Kaich se žení

* Cena čtenářů Michal Viewegh: Vybíjená

(MFDNES)Zpátky