Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2005


Dokonaný zločin v Kašperkách

Eliška Bártová

Naděje, která ještě nedávno dávala Věře Kostrouchové sílu dál žít, je dnes nenávratně pryč. Chovatelka koní, která díky solidaritě čtenářů Respektu splatila pokutu za údajné týrání zvířat, už své koně nikdy neuvidí. Minulé pondělí proběhla jejich dražba a za nabídkou získat osm zdravých koní za směšnou částku necelých 19 tisíc korun přijelo do zapadlé vsi Pušperk u Klatov na sedmdesát lidí. Dražbu nakonec vyhrál podnikatel Aleš Janeček, který má na Klatovsku firmu na montáž střešních krytin. Za všechny koně dohromady nabídl 63 tisíc korun a po výhře odmítl cokoli komentovat. „Na jatka je nedám,“ řekl jen stručně novinářům.

Takhle tedy skončila štvanice, na jejímž počátku stála nenávist místních k ženě, která se od nich lišila svým přístupem ke zvířatům a která navíc získala statek, na nějž si dělalo zálusk i pár usedlíků. Paní Kostrouchová nechávala zvířata na svém statku dožít a zachraňovala je před jatkami. A co se konkurence týče (město Kašperské Hory totiž vlastní také farmu), radnice to vyřešila jednoduše: rozhodla se, že farmářku zničí. Starostka Alena Balounová tak dlouho posílala na statek Věry Kostrouchové kontroly, až jednou veterináři přijeli zrovna ve chvíli, kdy tam umírala stará kráva – a bylo vyhráno. Krajská veterinární správa konstatovala, že byl porušen zákon, a s návrhem na odebrání zvířat případ předala městu s rozšířenou pravomocí – Sušici – aby rozhodlo.

„No ne snad že by tam trpěla hlady, to nikdy, ale šlo o to, že budovy a technologie byly nedostatečné,“ vysvětlil verdikt Václav Poláček z Krajské veterinární správy. „A také o to, že u ní chyběl ten smysl, proč zvířata vlastně chová, když je nemá na maso ani na plemeno.“ Farmářka dostala od radnice 400tisícovou pokutu a protože neměla na zaplacení, nařídilo město exekuci. Když pak díky dárci farmářka pokutu uhradila, objevil se dodatečný výdaj 150 tisíc za ustájení zvířat, krmení a plat exekutorky. To už paní Kostrouchová nesehnala a koně šli do dražby.

Přestože se za chovatelku jednohlasně postavili všichni veterináři, kteří o její zvířata léta pečovali, i nevládní Ochránci hospodářských zvířat a Ekologický právní servis, rozjetou mašinérii nedokázali zastavit. Minulý týden se Věra Kostrouchová v zoufalství obrátila s žádostí o pomoc na Prezidentskou kancelář a ministerstvo zemědělství. Je tedy ještě možnost, že kontrola shledá důvody pokuty jako neoprávněné. V tom případě paní Kostrouchová dostane zpět všechny peníze a bude moci od města žádat náhradu újmy. Vydražená zvířata už ale nikdy neuvidí.

V Tuškově, kde farma paní Kostrouchové leží, vzbuzuje průběh případu radost. „Najděte té ženské nějakou farmu na samotě, kde nám nebude na očích, a tam ať si žije ten svůj živůtek,“ říká majitelka místního obchodu Gréta Lavrenčíková. „To přeci nejde, aby si chovala zvířata jen pro svoji zálibu a neměla žádnou smlouvu s masokombinátem. Kdyby ten dobytek prodávala na jatka, tak je to pro mě paní podnikatelka, ale takhle? Vždyť tu měla přestárlá zvířata.“

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky