Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2005


Terorismus jsme podcenili

František Šulc

Terorismus jsme podcenili,

říká Michael Jacobson, bývalý poradce komise zkoumající teroristické útoky z 11. září 2001

LN Podcenili v devadesátých letech politici a bezpečnostní organizace problém terorismu?

Ve Spojených státech určitě. Svým způsobem se dá říci, že Britové a Francouzi byli před námi při rozpoznávání hrozby islámského terorismu.

LN Proč nikdo nevěnoval terorismu dostatečnou pozornost ani po útoku na velvyslanectví v Keni a Tanzanii a po útoku na torpédoborec Cole?

Ve vládě, stejně jako v FBI, v CIA či v Bílém domě byli lidé, které hrozba terorismu znepokojovala a upozorňovali na ni. Z nějakého důvodu, a o tom se vedou už léta diskuse, ale nebyli schopni přesvědčit ty správné lidi, že mají pravdu.

LN Byly to politické důvody?

Ani bych neřekl. Zčásti to bylo proto, že byli bráni jako lidé, kteří jsou terorismem posedlí a kteří se z něj snaží udělat větší téma, než ve skutečnosti je.

LN Jak to vypadá s Al Kajdou dnes?

Představuje jiný typ hrozby než před několika lety. Je decentralizovaná, mnoho skupin operuje nezávisle, pojí je jedině ideologická inspirace bin Ládinem a Al Kajdou. Je to dobrá i špatná zpráva. Dobré je bezesporu to, že operativci už nejsou tak dobře trénovaní, nemají k dispozici sofistikované prostředky. Ale na druhou stranu, decentralizace ztěžuje získávání zpravodajských informací.

LN Jsou zpravodajské služby schopné držet krok s proměnami Al Kajdy a dalších teroristických organizací?

Pro americkou vládu je těžké držet krok s teroristickými skupinami. Proměňují se velice rychle a americká vláda je velice, velice, velice velká organizace. Pracuje pro ni mnoho lidí v mnoha kancelářích. Byrokracie je rozsáhlá, takže ke změnám nedochází tak rychle.

LN Na co je podle vás nyní nutné se zaměřit?

Určitě na spolupráci s evropskými státy, na hledání řešení, jak žalovat a soudit podezřelé teroristy. To je záležitost, se kterou Evropané, ale i Američané bojují. V zásadě je to problém pro jakoukoli západní demokracii.

LN Máte na mysli třeba Guantánamo, o které vedou Američané a Evropané spory? Jsou tam vězněni lidé podezřelí z terorismu, někteří bez obvinění i několik let, a žádný odsouzen. Proč?

S tím se americká vláda nyní pere, protože její původní představy jsou ovlivněny rozhodnutími soudů. Není to jednoduché. Odsoudit teroristy je velice složité.

LN Co by se po právní stránce dělo s Usámou bin Ládinem, kdyby byl chycen?

To bude skutečně velice složitá situace. Chytíte bin Ládina a čemu dáte přednost? Budete z něj chtít dostat vše, co ví, o aktivitách teroristů a organizací? Nebo ho raději postavíte před soud a budete ho soudit. To bych nechtěl rozhodovat.

LN Ale kdybyste musel...

Asi bych chtěl nejdřív vědět, co ví, a ve chvíli, až bych byl uspokojen, postavil bych ho před soud.

LN Můžete popsat, co se nyní děje v rámci honu na Usámu bin Ládina?

Je asi součástí americké mentality říct: máme dost peněz, tak je nabídneme a někdo ho dříve či později udá. Podle mě to může fungovat se Saddámem Husajnem, ale už si nejsem tak jist, že to bude fungovat s Usámou bin Ládinem. Lidé kolem něj jsou mu více oddáni.

LN Po 11. září došlo mimo jiné k jedné věci: mnoho teroristických organizací, které toho spolu neměly moc společného, bylo vhozeno do jednoho pytle a na něj se napsalo Al Kajda. Nemyslíte, že je to chyba?

Ano. Termín Al Kajda byl skutečně nadužíván. Je pravdou, že před 11. zářím to byla soudržnější organizace než nyní. Byli jsme překvapeni tím, do jaké míry se bin Ládin a další vůdci účastnili plánování a načasování operací. Například jsme zjistili, že jeden z únosců opustil USA bez dovolení a člověk zodpovědný za akci řekl, že už ho nechce v týmu. Pak do toho vstoupil bin Ládin a řekl, že chce, aby se na akci dál podílel. Takže bin Ládin se účastnil každodenní přípravy operace. To nás překvapilo. Ale taková Al Kajda už neexistuje.

LN Metody teroristů se mění. Co můžeme v příštích letech čekat?

Před 11. zářím byla Al Kajda zaměřena na útok v USA, na nějaký velký, symbolický cíl. Každý útok byl ničivější, než ten předchozí. Po 11. září, s tím jak začaly fungovat další skupiny, se Al Kajda více decentralizovala a soustředí se na menší, lokální cíle, které jsou snadněji zasažitelné. A to bude pokračovat. Samozřejmě by se to změnilo, pokud by teroristé získali zbraně hromadného ničení.

LN Co by měli udělat Evropané na taktické i strategické úrovni pro zlepšení boje s teroristy?

Problémem je koordinace mezi jednotlivými evropskými zeměmi. Je jednoduché nyní cestovat po Evropě. A i když má jedna země přísná bezpečnostní protiteroristická opatření, tak to není dost, aby zastavila útok. Například se podařilo narušit plán teroristů na útok proti americkému velvyslanectví v Paříži. Někteří útočníci byli v Paříži, ale odjeli, protože jim přísná francouzská opatření dělala problémy. Odjeli tedy do Belgie, aby připravili jiný útok.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky