Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2005


Kryštof aneb Cesta do pekel

Václav Vlk

Zvýšená frekvence policejních kontrol na silnicích je přímo úměrná teplému počasí, zvýšenému počtu svátečních jezdců a potřebě vykázat pěknou dopravně bezpečnostní akci. Mnohý by si řekl, že důvodem je jistě i deklarovaná snaha policie o prevenci - rozuměj předcházení škodám na zdraví a majetku účastníků silničního mumraje a také objektivně existující, naprosto příšerné chování většiny českých řidičů a chodců, pro něž jsou dopravní předpisy jen iluzorní text a slušnost částí osobnosti, která ven na ulici nepatří.

Obávám se, že s výjimkou příjmu z pokut a dodržování padesátky asi 150 metrů před hlídkujícím policistou tyhle maršparády nic nepřinášejí. Hodně lidí se zlobí, že je to jen předstírání činnosti a buzerace. Jenže policie vykazuje ještě jeden podstatný znak, a tím je naprostá protizákonnost části jednání policistů. Nezaznamenal jsem však, že by se někdo pozastavil nad tím, že policie kontroluje všechny, staví na silnicích zátarasy a při běžných silničních kontrolách, navíc často konaných pořádkovou hlídkou, nikoliv dopravní policií, zastaví řidiče a chce po něm vedle řidičského průkazu, techničáku a pojistky i občanku. Navíc si údaje zapisuje do lístku o kontrolovaných osobách. Vážení čtenáři, policie je oprávněna vás stavět, pokud má konkrétní podezření z přestupku, a na občanku má nárok, jen pokud vás z něčeho podezírá. Ani vaše povinnost ji předložit ze zákona nevyplývá.

Už jste viděli hromadný lov někde v Německu nebo zastavování náhodně vybraných aut zevlující policejní hlídkou v jinak extrémně přísném Rakousku? Nikoliv, protože by to veřejnost nesnesla a minimálně by se ptala, co dělá hlídka, když se po Václavském náměstí za bílého dne pohybují dealeři drog a večer se ještě přidají rozparáděné skupinky zlodějů oslavujících svůj odpolední úlovek. Vykazování policejních statistik a plýtvání schopnostmi policistů jistě považují mnozí za pádný argument proti této praxi. Jsem svobodný člověk, který má právo na soukromí, a opravdu nechci, aby někdo zapisoval a kontroloval mou totožnost, pokud jsem nic nespáchal. Součástí mé svobody a ústavou mně zaručených práv je nebýt vystavován kontrole bez důvodu.

Lustrování na ulici

Před rokem jsem si říkal, že už jen chybí kontrola občanek v hospodě a náhodné lustrování při procházce po městě. A ejhle, policie už na to přišla. Pěkně naběhneme do hospody či diskotéky a černooděnci už dávají dýchnout patnáctiletému mladíkovi. Co si asi myslí jejich velitel, že dokáže? Naučí se ty děti třást se před uniformou a smát se jim za zády, jako to dělají čeští řidiči. To nikoho nenapadne, že stejnou službu udělá to, že jedna policejní hlídka bude stále dokola objíždět svůj rajon a zasáhne, až bude potřeba? Státní moc na problém evidentně nestačí. Tak si nahrazuje nedostatky plošnou represí. Maně mi to připomíná historky českých motoristů, kteří popisují setkání s chorvatskou policií, která je při odjezdu pěkně zkontroluje a zkasíruje před hranicí o pokutu ve výši poslední kuny v jejich peněžence, pěkně bez bločku. To je skutečně naše policie na cestě na Balkán? Policejní prezident je prý excelentní právník, tak jak může tolerovat občankové buzerace?

(MFDNES)Zpátky