Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2005


Za největšího padoucha označili Češi Gottwalda

Anketa Největší padouch, která doplňuje projekt Největší Čech, skončila "vítězstvím" Klementa Gottwalda. Těsně před závěrem hlasování, které končilo včerejší půlnocí (04. 05. 2005 – pozn. red. CS-magazínu), vedl komunistický vůdce před Stanislavem Grossem a Václavem Klausem.

Největšího padoucha mohli narozdíl od Největšího Čecha volit pouze uživatelé internetu. Z každého počítače bylo možné hlasovat maximálně pětkrát a z každého e-mailu jednou. V konečné fázi vybírali hlasující z deseti jmen, která vzešla z nominačního hlasování. Pod stupni neslavných vítězů skončili Miroslav Grebeníček, Gustáv Husák, Milouš Jakeš, Miroslav Kalousek, Viktor Kožený, Zdeněk Škromach a Vladimír Železný.

Významný předěl dnes večer čeká hlavní anketu projektu Největší Čech. V zábavném pořadu moderovaném Markem Ebenem zveřejní Česká televize sto nejúspěšnějších osobností. Diváci poté budou moci znovu hlasovat, vybírat ale budou už pouze z první desítky. V následujících týdnech ČT odvysílá deset hodinových dokumentů o finalistech. Jedenáctý dokument bude věnován Járovi Cimrmanovi, který v nominační fázi získal velký počet hlasů, nakonec však byl vyřazen, mj. i po poradě s mateřskou televizí projektu, britskou BBC. V dokumentech a posléze i během závěrečného večera 11. června budou adepty na titul Největší Čech obhajovat takzvaní advokáti. I jejich jména Česká televize odtajní dnes večer.

(kul)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky