Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2005


Česká televize: nevolejte řediteli!

Petr Zavoral

Pro pořádek předesílám: platit za poskytnuté služby je povinnost a kdo neplatí, je lump. Zrovna tak je ale možno označit za lumpa každého, kdo se domáhá úhrady služby jednou již zaplacené a nadto si k tomu najímá vydřiducha, který má z té sprosťárny výtečný kšeft. V Česku je takovým lumpem veřejno»právní« Česká televize, jež prostřednictvím exekuční firmy BSP Lawyer Partners rozeslala statisíce dopisů domnělým dlužníkům (koncesionářských poplatků – pozn. red. CS-magazínu), tahajíc je patrně z klobouku pěkně podle abecedy. K dopisům jsou přiloženy složenky na podivné částky a vyhrožuje se v nich příšernými sankcemi, nebudou-li ty peníze promptně poukázány. Zato tam chybí sebemenší zmínka, za které období a jak vysokou sumu zůstal koncesionář dlužen, takže oslovení »zločinci« nemají možnost kontroly.

Není divu, že se za těchto okolností v řadách sponzorů Kavčích hor rozpoutala revoluce. Vyděračské dopisy začasté dostávají svědomití plátci sdruženého inkasa, jehož je televizní poplatek součástí, lidé úzkostlivě dbalí občanské povinnosti. Dokonce se vyskytly případy, že byli upomínáni a strašeni i nebožtíci. Z toho je zřejmé, že si vyděrači nedělají vrásky z toho, na kom se zahojí. Každá stovka je jim dobrá, a komu se to nelíbí, má úžasnou možnost obrátit se s důvěrou na speciální telefonní linku, což má ovšem tu drobnou vadu, že její použití bývá často dražší než sama vymáhaná částka. Jako by Česká televize předem počítala s tím, že slabší nátury raději zaplatí podruhé, než aby se handrkovaly s ouředním šimlem pod hrozbou žaloby.

Leč nezoufejte, platiči. Žádné další peníze nikam neposílejte, ani nesahejte po hříšně drahém telefonu, a už vůbec nekomunikujte s firmou BSP Lawyer Partners, s níž nejste v žádném smluvním vztahu! Mnohem levněji vás vyjde doporučený dopis generálnímu řediteli ČT Janečkovi, který je na upomínkách s hlavičkou České televize podepsán. Text může být jednoduchý: Rozmilá instituce veřejné služby, své závazky mám v pořádku a nedlužím ti ani korunu. Jsi-li jiného názoru, obtěžuj se laskavě své pohledávky konkretizovat, teprve pak se můžeme bavit. V dokonalé úctě... a tak dále. Vsadím se, oč chcete, že panuje-li na Kavčích horách takový bordel, jaký všichni tušíme, z haldy takovéto korespondence se pan Janeček se svými byrokraty hned tak nevyhrabe. Bylo by totiž nutno případ od případu prověřovat oprávněnost každé upomínky, což je neskonale pracnější než nadělat z půlky národa potenciální podvodníky. Navíc se teď veřejnoprávní vrchnost bude muset naplno soustředit na to, jak přesvědčit poslanectvo o nezbytnosti navýšení koncesionářských poplatků, když jí nebylo zatěžko vyhodit obrovské prachy na pitomou akci, která nemůže skončit jinak než fiaskem.

My zatím... Můžeme si jen tak dát ruce za hlavu a čekat na příchod právního státu. A třeba si k tomu i pustit televizi - raději tu komerční.

(www.annonce.cz)Zpátky