Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2005


Znovuzrození ministerstva strachu

Petr Zavoral

Pochopitelné zděšení vyvolal v řadách demokratických politiků prvomájový policejní zákrok proti dvěma »živlům«, kteří narušili pokojné shromáždění komunistických extremistů na Letenské pláni. Nejen vyvolení tribunové lidu, ale i značná část bezvýznamné veřejnosti je vážně znepokojena tím, že státní černooděnci nechali bez povšimnutí Grebeníčkovo protizákonné štvaní proti demokracii, zato se s o to větším nasazením vrhli na protikomunistické aktivisty, kteří tu nebetyčnou drzost nevydýchali.

Víc než sám zákrok policejních svalovců děsí jeho kritiky fakt, že vykonavatelé státní moci bez zaváhání poslechli rozkaz vůdce bolševické smečky, který z tribuny nařídil: Je tu nějaký primitiv, odveďte ho! Jako by ta »epizoda« předběhla dobu, jako by se soudruzi už zase cítili být pány tvorstva a pouhým ukázáním prstem na padoucha mohli úkolovat »strážce veřejného pořádku«. Za další bylo zdokumentováno, že někteří z Grebeníčkovi oddaných bijců byli policajti v civilu, kdovíproč a kdovíkým najatí na špinavou práci. I není divu, že bylo podáno několik trestních oznámení a že ministr vnitra Bublan bude mít při úterních interpelacích poslanců demokratických stran co vysvětlovat.

Nepochybně se časem dozvíme, že se policajti, pravda, mohli krotit v horlivosti při plnění Grebeníčkova rozkazu, ale že se zrovna tak měli krotit i pánové Šinágl a Dufek, kteří si naplno odskákali »neadekvátní« projev svého občanského přesvědčení. Bude nám naléváno do hlavy, že k demokracii patří i respektování opačného názoru, v daném případě řádně ohlášené protidemokratické provokace. Tuhle oblíbenou postkomunistickou frázi ale nelze přijmout. Neboť se tentokrát nebavíme o tom, je-li, či není demokracie pouze pro demokraty, nýbrž je na tapetě policejní nedostatečnost rádoby demokratického státu.

Prvomájový incident na pražské Letné víc než o čemkoli jiném vypovídá o zoufalém stavu ozbrojených složek ministerstva vnitra. Je to pouze další díl nekonečného seriálu o policejní nedůvěryhodnosti, jež nabyla obludných rozměrů za ministrování nedávno »svrženého« Stanislava Grosse, nad jiné nevypočitatelného spratka, jehož duch v letenské kachlíkárně zřejmě smrdí dál jako důmyslně ukrytý pukavec.

Ignorování, ba dokonce podpora levicového extremismu, to přece není nic, co by se vylíhlo včera. A kdo snad ještě věří tomu, že různý metr na dovádění takových a makových radikálů má původ v pouhé policejní rozpačitosti, ten nechť se rozpomene, co za Grosse předcházelo prvomájové ostudě: Úporné prosazování předlistopadového pendrekáře Přibyla do čela úřadu vlády, soukromopolicejní komanda typu Mlýn, a politicky motivované odposlechy grosstapu nepohodlných osob. Přidejme ještě stupňující se brutalitu vnitráckých gangsterů proti příznivcům antikomunisty Hučína, a hned je nám jasné, odkud fouká vítr policejního fandovství vůči šiřitelům bolševické zášti. Z prvomájové Letné k nám dorazil signál, že dokud budou u moci růžoví, může být už jenom hůř.

(www.annonce.cz)Zpátky