Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2005


Lovci imunity

Martin Komárek

Je to úctyhodná společnost, do které se řadí Vladimír Železný. On, francouzský prezident Chirac a italský premiér Berlusconi jsou chráněni politickou imunitou před soudem. A všichni tři se snaží, aby byla jejich imunita prodloužena na věčné časy. Pouze v případě francouzského prezidenta však může tato snaha najít aspoň nějaké zastánce - machinací se údajně dopustil jako pařížský starosta.

Berlusconi a Železný mají být souzeni za činy, které spáchali (nebo nespáchali) v době, kdy ještě vůbec nebyli politiky. Italský premiér za korupci mimořádnou i na italské poměry. Bývalý ředitel televize Nova za podvody mimořádné i na české poměry.

Nemá smysl spekulovat o tom, zda oba muži spáchali to, z čeho jsou viněni. Je klidně možné, že soud roztrhá obvinění na cáry a slavně je osvobodí. Důležité však je, aby před tím soudem stáli.

Proto by měl i Evropský parlament vydat Vladimíra Železného zdejšímu soudu. Nejde totiž o žádné pronásledování ani o nespravedlnost, jako když byl vydán pan Sání do Kataru. Naopak. Tím, že bude možné pana Železného soudit, bude spravedlnost obnovena. Není totiž sebemenší důvod k tomu, aby byl politik před spravedlností něčím víc než běžný občan. Proto by rozhodování parlamentu v této věci mělo být rychlé a vlastně automatické.

(MFDNES)Zpátky