Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2005


Proklatí imperialisté

Emanuel Mandler

Josef Miller se nenechá snadno odbýt. Minule se při hovoru o reality show urazil a odešel, ale když jsme se za týden s Václavem Michálkem sešli Na Kahánce, přihnal se k nám tak rychle, že měl co dělat, aby se zastavil. Byl v mimořádně útočné náladě. Jako obvykle obrátil svou agresivitu proti panu Michálkovi a vyčetl mu, že neměl pravdu v tom, co před časem říkal o Blízkém východu. Tvrdil – pan Michálek – že stažení Izraele z pásmy Gazy napomůže mírovému procesu mezi Izraelci a Palestinci. Jistě, měl pravdu, ale jen na několik neděl. Podívejte se, volal Miller vzrušeně a mával jakýmisi výstřižky. Tady to máte černé na bílém: „Izrael ze vzduchu zaútočil na pásmo Gazy“. A pod tím: „Vrtulníky izraelské armády pálily rakety na město Gaza a severní oblasti pásma Gazy“. Ještě tu píšou, pokračoval pan Miller, že byla zraněna jedna palestinská žena. A dále že se jedná o první podobný útok od izraelského odchodu z pásma Gazy. K tomu pan Miller dodal, že Židům se beztak nedá nikdy věřit.

Michálek zůstal klidný. Požádal pana Millera, ať mu ty výstřižky půjčí, chvíli si v nich četl a pak pronesl nečekaně dlouhý projev. Jedna věc je, poučil pana Millera, co se stalo, tedy události samé, a druhá věc je, co z toho média udělají. My se u nás takřka můžeme spolehnout, že se o událostech, alespoň těch, které se týkají Ameriky, Izraele, Velké Británie a arabských zemí, dozvíme protiimperialistický galimatyáš, který si sami musíme upravit, aby měl svou logiku.

Tak k Vašim výstřižkům, pane Millere. Když si zprávu o izraelském útoku přetlumočím tak, aby dávala logický smysl, zjistím s údivem toto:

1. Nejprve zahynulo 15 Palestinců při výbuchu na shromáždění, které v pásmu Gazy organizovala radikální skupina Hamas. Podle palestinských úřadů explozi způsobilo neodborné zacházení s výbušninou, za které nesou plnou odpovědnost extremisté. Hamas však vinu připisuje Izraeli. Zdá se, že tento výbuch s dalšími událostmi bezprostředně nesouvisí.

2. Nedlouho potom stříleli palestinští radikálové z Gazy rakety na izraelské město Sderot, kde zranili pět Izraelců.

3 Krátce na to vrtulníky izraelské armády pálily rakety na město Gaza a severní oblasti pásma Gazy.

4. Lékaři uvedli, že byla zraněna jedna palestinská žena. Jedná se o první podobný útok od izraelského odchodu z pásma Gazy.

Jak je vidět, uzavřel svůj výklad Václav Michálek, stalo se to, co izraelský premiér předpokládal a „sliboval“: že pokud palestinští radikálové zaútočí, bude následovat silná odveta. Stalo se, ale z našeho zpravodajství se to jen tak nedozvíte. Podle našeho zpravodajství to vypadá tak, že Izraelci bůhví proč začali střílet na mírumilovné Palestince.

Pan Miller odpověděl, že s Židy se stejně jinak jednat nedá. Pan Michálek odpověděl, že na Millerův antisemitismus nelze přistoupit nejen proto, že je to ohavný rasismus, ale také proto, že zužuje celou otázku našeho nedobrého zpravodajství. Jako by se týkala pouze Blízkého východu. Není tomu tak, obdobným způsobem reagovala většina našich médií na americké tažení v Iráku, na záplavy ve Spojených státech (někteří autoři jako by měli radost z každého nepodařeného zásahu úřadů) – a tak by bylo možno pokračovat.

Pan Miller se uklidnil. Prohlásil, že to s těmi Židy nemyslel zle. Vadí mu jen, že z pozadí mocných institucí vládnou celému světu.

Podivil jsem se reakci Václava Michálka. Hmm, hmm řekl a už jsme o celé věci přestali mluvit. Tedy: mně slouží ke cti, že jsem o ní nemluvil ani předtím.Zpátky