Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2006


Čtenářské názory a připomínky

Na žádost některých čtenářů zavádíme rubriku k tomu sloužící. Každý, kdo bude chtít vyjádřit svůj názor k jednomu nebo několika článkům, i k CS-magazínu jako celku, nechť jej zašle na adresu: csmagazin@atlas.cz (e-mailovou adresu redakce lze vybavit také kliknutím na tlačítko v levém sloupci website).

Názory odporující dobrým mravům, zejména pejorativní, odchylující se od tématu, nevěcné, napadající autory a anonymní si redakce vyhrazuje nezveřejňovat. Budou uváděny s e-mailovými adresami a se jmény odesilatelů. Diskusní příspěvky se budou na rozdíl od článků zařazovat průběžně do zvláštní rubriky (ne tedy pod jednotlivé články). Proto do předmětu e-mailové zprávy uvádějte pokud možno název článku a číslo CS-magazínu, ke kterému se diskusní příspěvek vztahuje.

Vaše redakce

***

----- Original Message -----

From: Alexandr.Moroc@MNUL.CZ

Sent: Monday, August 29, 2005 7:52 AM

K cs-magazínu jsem se dostal náhodou /i když nutno poznamenat, že náhoda přeje připraveným/. Narazil jsem na zmínku o cs-magazínu v některém z časopisů které odbírám /Dějiny a současnost, Vesmír..../, protože často hledám názory, které by mi osvětlily některé události ve světě nebo i doma a které by byly jasné a šly k jádru věci a byla by z nich cítit hluboká znalost problému. Zdá se mi, že velká část článků/komentářů, fejetonů a pod./ v našich periodikách klouže po povrchu = bez hlubší znalosti věci a to mně moc zlobí. Konečně jsem našel to, co tak dlouho hledám.

Velmi se mi líbí články osvětlující terorismus - mnohým problémům jsem porozuměl až po přečtení vašich článků a pak mně zajímají komentáře k naší politické situaci. Čtu však v cs-magazínu skoro vše - je to chytré, i když někdy dost kruté /příspěvky pana Hedvíčka/, ale mají logiku a dobře se to čte.

Ještě jednou děkuji, s pozdravem

dr. Alexandr Moróc

----- Original Message -----

From: jarmila.moosova@seznam.cz

To: csmagazin@seznam.cz

Sent: Saturday, September 03, 2005 10:41 PM

Subject: Příloha

Vážený pane redaktore,

slíbila jsem, že se Vám ozvu, činím tak v příloze.

Mějte se krásně.

JM*

----- Original Message -----

From: csmagazin@seznam.cz

To: jarmila.moosova@seznam.cz

Sent: Sunday, September 04, 2005 2:21 PM

Subject: Re: Příloha

Vážená paní Moosová,

pošlete celý článek. To, co je v příloze je v podstatě skrytá reklama, ale proč ne?

En passant: národy bývají definovány i jinak než jazykem. Jazykem a krví národ definují jen Češi, Slováci a Němci, což je středoevropská specialita se všemi hrůznými důsledky ve století 20. Uvítal bych, kdyby Váš úvod nebyl tak nacionalistický. V této podobě jej nelze zveřejnit v CS-MAG.

Přikládám pro inspiraci článek, zejména pasáže o češtině budou pro Vás zajímavé.

Pro všechny případy konkrétní připomínky k Vašemu textu v příloze:

---

„Vážení a milí krajané!

(Připomínka: čtou nás i lidé v Česku a ti, kteří znají česky a nejsou to Češi ani původem jazykovým někdy ani zemským.) To, co drží národ pohromadě, nejsou jenom silné kořeny jeho dětí, zapuštěné hluboko v zemi, nebo jeho dalekosáhlá historie či bohatá tradice. (Připomínka:to je implicitní nacionalismus par excellence. Srovnejte: jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy - nepotřebují k tomu mít konkrétní území. "Nejcennější na kmeni jsou jeho jazyk a zvyky," říkal Johannes Gottfried Herder - otec českého a německého nacionalismu, které jsou prakticky totožné a stejně agresivní, až na to, že si to Češi neuvědomovali a neuvědomují.)

Je to především jeho věčně živý, nesmrtelný duch, jehož skrze nenahraditelný mateřský jazyk povznášejí básníci. (Připomínka: národ není vždy definován jazykem.) Žijí mezi námi. Mají a chtějí co říci. Způsobem, který nezatěžuje mozek, ale rovně a bez okolků vniká přímo do srdce. Nebraňme se tomuto životadárnému spojení. Jsme jeden národ, jeden duch. (Připomínka: připomíná to silně: Ein Volk, ein Führer.)

Následuje info: Kruh autorů Hodonínska – almanach + literární časopis.

Bude nám ctí zahrnout tvorbu svých krajanů, žijících v daleké cizině.“

---

Vím, že v českém prostředí prolezlém šovinismem je pramálo příležitostí korigovat si své názory, ale je nutné se o to alespoň pokusit. Račte si přečíst krédo časopisu CS-MAG v levém sloupci website hned nahoře a pokuste se jím řídit.

S pozdravem

redakce

----- Original Message -----

From: jarmila.moosova@seznam.cz

To: csmagazin@seznam.cz

Sent: Monday, September 05, 2005 9:46 PM

Subject: Re: Příloha

Vážený pane redaktore,

velmi mne těší Váš zájem, vážím si Vašich poznámek a připomínek, rozhodně se na ně zaměřím, pokud se rozhodnu článek poslat.

Byla jsem teď hodně zaneprázdněná jinou činností a nemohla jsem CS-M věnovat dostatek pozornosti, ale činím tak nyní, ihned po odeslání tohoto mailu. Především se vrhnu na přílohu, ráda se poučím.

Nicméně si neodpustím takový vlastní laický názor, dovolíte-li:

VŠE JE ÚHLEM POHLEDU. Pro mě to znamená, že je-li vnímavost čtenářů CS-M shodná s Vaší, což je logické, nemám zde co nabídnout.

Pokud se reklamy týká, ono se to na první pohled fakt silně nabízí, ale to není můj záměr. Jsem přesvědčená, že to chápete, nemá smysl se o tom šířeji zmiňovat.

Tak ještě jednou mnohokrát díky, mějte se krásně a já jdu "studovat"!

V úctě JM*

----- Original Message -----

From: csmagazin@seznam.cz

To: jarmila.moosova@seznam.cz

Sent: Tuesday, September 06, 2005 10:39 AM

Subject: Re: Příloha

Vážená paní Moosová,

v podstatě jsem očekával takovýto Váš závěr, i když má, teoreticky vzato, i otevřený konec.

Situace Čechů je tristní. Po druhé světové válce se všichni v Evropě vzdali nacionalismu s výjimkou Čechů, Slováků, Srbů. Francouzi jsou "nacionalisté" ve smyslu vyznavačů francouzské kultury a kdo ji vyznává, stává se Francouzem, ať má pleť jakékoli barvy. Češi, pokud vím, třeba na naturalizované Vietnamce nepohlížejí jako na Čechy. Rozdíl je i v nazírání na ně jako etnickou skupinu - zde, v Německu, platí za čestné a velmi pilné. Srovnejte s Českem. Typický projev cz-nacionalismu je nadřazování se nad ostatní - pohleďte na vztah k Polákům, Slovákům, Ukrajincům. Současně mají (a to je pouze cz-specialita) obrovský národní komplex méněcennosti, který překompenzovávají, kde se dá (mají nejlepší holky, pivo, chléb, hokejisty... na světě). Znáte-li moderní dějiny českého státu, víte, že zápory převažují. Nesmíte ovšem číst jen díla oficiálních cz-historiků, včetně předválečných, kteří ve jménu českého národního státu vesměs lžou a zametají nepříjemná fakta pod koberec, což činili už národní buditelé. (Přečtěte si na začátek Válku Čechů s Němci od Emanuela Rádla, což nebyl historik, nýbrž biolog a filozof)

Česku chybí pohled zvenčí, Čechy akceptovaný. Nejvíce pohledů zvenčí je v němčině, méně v polštině. Jsou pro ně ale nepřijatelné, protože Němci jsou dávní nepřátelé a Poláci nesahají Čechům ani po kotníky (oba jsou nacionálními předsudky). Jak se potom Češi chtějí o sobě dovědět pravdu, když o jejich historii a počínání Španělé, Britové, Dánové, Švédové, Francouzi, Italové, atd, kteří by byli akceptovatelní vlivem své národnosti, píší zřídka?

Jako největší tajemství se stále drží pod pokličkou, že TGM řídil stát pomocí rozsáhlé sítě udavačů v čele s Karlem Čapkem, že jsme byli za první republiky nejzkomunizovanější zemí na světě (podle počtu členů KSČ na milion obyvatel), že jsme si sami (za 2. republiky) chtěli zavést norimberské zákony, že se za války (i před válkou) udávali sourozenci, švagři a příbuzní mezi sebou, což za války udané přivedlo do koncentráků nebo na popraviště, protože jim cosi záviděli (dokumentováno udáními gestapu, v udávání a kolaboraci předčili Čechy už jen Francouzi), že hodně čs-letců raději odešlo od čs-perutí ve Velké Británii létat do ryze britských nebo polských svazků kvůli panující závisti, pomluvám a udavačství.

Neupírám Vám lásku k rodné hroudě, ale neprojevujte ji, prosím, tak slepě šovinistickým způsobem.

S pozdravem

redakce

----- Original Message -----

From: "Vladimir Masata"

To:

Sent: Friday, October 07, 2005 9:38 AM

Subject: Vladimir MASATA,Calgary

Vazena redakce - k clanku Petra Podaneho o Volkswagenu bych chtel pripomenout ze Ing PORSCHE pracoval na vyvoji vzduchem chlazeneho motoru a myslim Ing Vermirovsky na karoserii brouka v Tatre Koprivnici jiz pred valkou. V koprivnickem muzeu jsou vystaveny puvodni modely. Vzduchem chlazene motory byly prave specialitou tovarny Tatra a Porsche pro Tatru pracoval. Jak se to potom na zacatku valky prevedlo do Wolfsburgu neni osvetleno v uvedenem clanku.

Praha, 26.9.2005

Vážení,

zasílám Vám velmi srdečný pozdrav a malý příspěvek důchodce z naší krásné a výjimečné vlasti s dokonalou a vládnoucí politickou garniturou a nejinteligentnějším prezidentem na světě. Zkrátka – máme se dobře a dobře nám tak. Hlavně, že nám Nova a Prima prosperují s Velkým bratrem a VyVolenými a my pod jejich výchovným vlivem zvolíme další skvělé občany jako zástupce lidu.

Děkuji Vám, že díky Vašemu magazínu jsem mohl lépe poznat, že i u nás existují moudří a vzdělaní lidé a není jich vůbec málo. Škoda, že nejsou ve vedení státu. Bude to asi pravděpodobně podobně jako s tou košilí šťastného člověka. Myslím si, že si ve své skromnosti ani neuvědomujete, jak cennou práci pro nás konáte a přímo hrůza mě obchází při myšlence, že byste s tím někdy oprávněně sekli.

Velice srdečně Vám za Vaši práci děkuji a přeji pevné zdraví a mnoho síly k boji s blbostí. Doufám, že můj dojde v pořádku, vždyť Česká pošta je dokonalost sama.

Srdečně zdraví

František Páša

----- Original Message -----

From: Krystlik

To: Páša František

Sent: Wednesday, October 12, 2005 4:58 PM

Subject: 051012

Vážený pane Pášo,

děkujeme za Vaše milá slova a dvakrát přiložený obnos k vydávání CS-MAG. Váš dar umocňuje skutečnost, že jste si onu částku 1 500 Kč odtrhl od úst - z českého důchodu. Naprosto nebývalé a ohromující! Pro jiní zahanbující. Rádi bychom Vaše průvodní slova přetiskli v rubrice Čtenářské názory. Souhlasil byste s tím?

Po téměř třech letech existence časopisu se ukazuje, že spíše oslovuje lidi v zahraničí, v Česku dávají přednost plytkostem (v souladu s tím, co píšete). Nepřátel máme také dost, zejména z řad českých nacionalistů, což je v Česku odhadem tak 90 - 95%, v zahraničí stále ještě tak 60 - 70% Čechů. Vůči CS-MAG jsou zatím zticha, jen si občas ověřím jejich bezmeznou zlost zveřejněním článku v Neviditelném psu, Respektu nebo v Novém Polygonu, na který vždy zareagují.

Zatím jsme zverbovali pro psaní všechny autory, kteří jsou schopni psát smysluplné články a neporušovat krédo CS-MAG. Pravda, jeden z nich je problematický (Kuras), někdy klidně lže a překrucuje fakta ve službách českého národního státu.Tiskneme mu jen články, které se těmito vadami nevyznačují.

Myslím, že byste mohl mít zájem o všechna čísla CS-MAG od počátku jeho existence na CD-ROMu. Jestliže ano, pošlu Vám jej poštou.

Co se týká výdrže, nevím, jak dlouho to budeme schopni dělat. Obsah dává dohromady jeden člověk v Německu - já, do website to vkládá další člověk, tentokrát v USA, kterého jsem v životě neviděl - seznámili jsme se přes e-mail. Jakmile by někdo z nás vypadl, je po časopisu, není náhrada. Momentálně se pokoušíme získat přístup k cz-deníkům, které se nedají v internetu přečíst komplet. Potřebovali bychom někoho, kdo by přečtené MfD nebo LN házel do krabice místo do kontejneru a já bych si asi jednou za dva týdny je u něj z krabice vybral (pokud bude bydlet v Praze).

Boj proti blbosti..., píšete, hm, přikládám článek (polotovar), který má vyjít v Česku 28. října. Dejte mi, prosím, vědět, jak na Vás zapůsobil. Rozšířím jej ještě o mýtus ČSR jako jedné z 10 nejvyspělejších států světa.

S pozdravem

Tomáš Krystlík

redakce www.cs-magazin.com

----- Original Message -----

From: František Páša

To: Krystlik

Sent: Thursday, October 13, 2005 7:27 PM

Subject: Re: 051012

Vážený pane redaktore,

děkuji za Váš milý dopis, a odpovídám (omlouvám se, trochu později). Tolik chvály, kterou jste nahrnul na mou hlavu, si nezasloužím, vždyť jsem konec konců jen příslušník toho ne moc chvalně známého etnika žijícího v kotlině mezi Šumavou a Krkonošemi. Přiznám se, že se za to někdy stydím, ale co nadělám. "Vono je všude něco", jak by asi řekl Švejk.

Ten Váš článek o první republice je přesný. Já už teď na stará kolena vidím, že Masaryk udělal volovinu, když boural Rakousko. No, a Beneš, když vyčuraně nastrčil odpovědnost za stát na chudáka Háchu a nás přivedl do náruče tatíčka Džugašviliho.

Mohl bych ještě uvést několik sentencí o Jiráskovi, který byl asi tak historik jako je Klaus ekonom, a docela mě mrzí, že strana, jejímž je čestným předsedou pravděpodobně vyhraje volby. Je to asi tak fatální, jako že znojemští voliči zvolí senátorem Železného. Ještě schází, aby se u nás stal příštím prezidentem Radovan Krejčíř, nebo Viktor Kožený.

Ale dost nářku, může být ještě hůř. Pokud budete, vážený pane redaktore, chtít z mých dopisů něco použít, klidně můžete. Ostatně si myslím, že zanedlouho může přijít doba, kdy si tady zase budeme u nás dávat na hubu zámek. Pronesu teď kacířskou myšlenku: někdy si myslím, že ekonomická nesvoboda může být citelnější, než nesvoboda politická (samozřejmě s výjimkou teroristických politických procesů) asi tak - ten bývalý komunista, nyní pan podnikatel si na mne bez odvolání dovolí téměř vše, zatímco ten samý komunista, dříve jako nadřízený, si vše dovolit nemohl.

Prostě se u nás neumíme postavit jeden za druhého. Když si vzpomenu na nedávnou historii, tak jsem byl vůl, že jsem chodil v listopadu ´89 zvonit klíči a mrznout na náměstí. Využili toho jiní chytráci, nadělali si z toho majetek a jeden absurdní dramatik se stal absurdním prezidentem. Karel Kryl měl pravdu, když říkal, že ti, co to měli jen propachtované, si to zprivatizovali.

Vaše skvělá nabídka CD ROM s texty CS-MAGAZÍNU by mi přišla velice vhod a velice Vám za ni děkuji.

Srdečně Vás zdravím a děkuji Vám za Vaše dílo. Pozdravuji též paní Věru Pokornou a Vašeho spolupracovníka ve Státech. Pokud se Vám do cesty budou klást velké překážky, raději toho nechte, abyste nedopadli jako Karel Havlíček, na kterého se nakonec národ s odpuštěním vykašlal.

S úctou, díkem a přáním všeho dobrého

František Páša

Vážený pane Pášo,

jste člověk rozumný bez šovinistického podtextu. O to více si Vás cením - takových lidí není v Česku mnoho. "Hubu na zámek" si nebudete muset dávat. CS-magazín je stoprocentně v zahraničí a bude pak za této situace k dispozici až do skonání jeho tvůrců. Ledaže by to dospělo až k čínským poměrům.

Karel Kryl ke stáru zblbnul a začal varovat před germánským nebezpečím. De mortuis nil nisi bene, ale byla to nanejvýš problematická osobnost. Jirásek, učitel, souzněl s českým fašismem, Havlíčka se Češi sami zřekli. Havlíček byl, stejně jako Karel IV., silný antisemita. Statečnost u jeho hrobu vykázal a položil trnovou korunu manžel Němcové, státní úředník, nikoli ona.

CD-ROM se všemi čísly CS-MAG dostanete poštou.

S pozdravem

Tomáš Krystlík

----- Original Message -----

From: "Kratochvíl Václav"

To:

Sent: Sunday, October 16, 2005 10:48 PM

Subject: diskuse

K článku Oty Ulče o Iraku jen poznámka - je Irak na demokracii zralý? Nedopadne to tam tak, že první volby vyhraje skupina náboženských fundamentalistů, brzy se demokracie změní na totalitu muslimského typu a ty první volby budou zároveň posledními. Tak jako jsme to zažili po roce 1945 - první volby v roce 1946 komunisté vyhráli a byly to na padesát čtyři roky volby poslední. Doufám, že si to americká vláda uvědomuje.

V. Kratochvíl

Dopis Tomáši Krystlíkovi:

Vážený pane inženýre,

Váš článek o tzv. 1. republice otištěný ve včerejším vydání listu MF Dnes (v CS-MAG 12/2005 – pozn. red. CS-magazínu) ku příležitosti dnešního antisvátku mne velmi potěšil jednak proto, že jsem některé aspekty onoho státu prožil jako dítě na vlastní kůži (a popsal je ve vlastním životopise, který se z tohoto důvodu, nemluvě o jiných, bála řada nakladatelů vydat). jednak proto, že jsem zásadním odpůrcem nesmyslných svátků vyprázdněných jakéhokoliv obsahu, jejichž původ je širokou veřejností dávno zapomenut a často je vzhledem k současnému stavu věcí dokonce protismyslný.

K sérii těchto církevně-lidoveckých svátků se z vůle polistopadových režimů přidružuje i oslava dvakrát, či lépe řečeno, třikrát (1938, 1939, a 1992) zkrachovalého spřežení dvou kulturně i hospodářsky zcela rozdílných národů, z nichž jeden lze bez rozpaků označit za šašky Evropy.

Stejně jako Vy nepokládám ani já nebožku ČSR, včetně její pozdější varianty ČSSR, za něco, čím by bylo radno se chlubit, a snahu českých vlád o (neopětované) bratrské vztahy se Slovenskem pokládám za přímo absurdní. Je to v Evropě svého druhu unikum: ani Itálie ani Francie neudržují „bratrské“ (spíše „sesterské“) styky se svými někdejšími africkými koloniemi.

Za vrchol všeho bláznovství pak považuji vztyčování soch „Osvoboditele“ a „Budovatele“ se vším, co k tomu patří. To by mohly být právě tak v areálu kladenské Poldovky vztyčeny sochy obou Stehlíků.

S přáním úspěchů v publicistice zůstávám

Marcel Roubíček

Dům pečovatelské služby, U Stanice 5, 161 00 Praha 6

Praha, dne 28. října 2005

K témuž článku Bohumil Doležal ve svých Událostech (www.bohumildolezal.cz):

Taky nevím, k čemu jsou dobré články jako je ten Tomáše Krystlíka v dnešní Mladé frontě Dnes. To, co píše, je pravda (opsal to většinou z Klimkova Boje o Hrad), ale není to pravda celá. První republika měla jistě daleko k ideální demokracii. Nepatřila sice mezi deset nejúspěšnějších států světa, ale sedmnácté místo není taky žádná hanba. Při všech nedostatcích zejména národnostní politiky bylo u nás nakonec nejsvobodnější ovzduší ze všech malých středoevropských zemí. Výbor z předáků vládních stran nemohl vnucovat svou vůli poslancům silné komunistické strany, která – ovšemže ze zcela cynických důvodů – skoro celou dobu existence první republiky držela tezi o „právu národů na sebeurčení a odtržení“ a proto byla mohutně zastoupená v německé a maďarské národní skupině. Na to, že u nás neproběhl bolševický převrat, má velkou zásluhu Masaryk, který svou autoritou i publicistickou činností veřejnost na počátku dvacátých let uklidnil. Posedlé nenávistné texty, jaké už dlouho produkuje pan Krystlík, jsou dobré jen k tomu, aby dávaly českým šovinistům záminku k snadným útokům na všechny, kdo se pokoušejí vztahovat k problematické české minulosti kritickým způsobem.

----- Original Message -----

From: "ladislav josef beran"

To: KRYSTLIK

Sent: Sunday, November 13, 2005 10:17 PM

Subject: RE: Dolezal jako cz-nacionalista

Dolezal: to mi nahani obavy. V tech Cesich to je zazrane az v kostech a muze to kdykoli propuknout do akutniho stavu, jak je videt. Jak prichazi na ty komunisty tak najednou? Proc by meli predaci vladnich stran vnucovat vuli komunistum? A ten zvast, ze byla KSC mezi Nemci mohutne zastoupena: tak u Nemcu mela v parlamentnich volbach 1925, 1929, 1935 procent z nemeckych volicu: 7, 6, 6; u Cechu dostala KSC od ceskych volicu v techto volbach procent: 15, 12, 10. To je proste beznadejne! Ahoj! Pepa

Před šestnácti lety jsme opotřebovali nutně navázat na minulost, za kterou bychom se nemuseli zcela stydět. Tou nesporně první republika byla (nikoli již druhá) a nebylo by bývalo vhodné vytýkat před závorku slabiny, o nichž se všeobecně vědělo. Tehdy.

Jestliže se dnes Tomáš Krystlík obouvá do událostí této doby, nečiní tak zřejmě jenom proto, že uplynula pomalu dvě desetiletí. Nekritická reflexe minulosti se nám totiž opět nevyplatila. Zaneřádili jsme si ji v době zcela nedávné kauzou Lex Beneš.

Když se v roce 1919 ujímal francouzský generál Pelé funkce náčelníka generálního štábu nově budované Československé armády, nechal si přinést mapu nového státu. Chvíli dumal a posléze pravil – tato země nepotřebuje armádu. Tato země potřebuje dobrého ministra zahraničí. A tato země udělala přesný opak. Budovala armádu a měla Beneše. A hrozba komunistického převratu? Stačil na ní Zákon na ochranu republiky z roku 1923, který bychom v modifikované formě potřebovali i dnes a – Švehla.

Pokud jde o selhání učiněná v letech 1917 – 1919 v našich mezinárodních aktivitách, mající za následek pozdější špatnou vnitřní politiku (Slováci, sudetští Němci), není třeba peskovat Krystlíka, za to že je vytahuje na světlo boží. V roce 1986 o tom vyšla velice podrobná kniha v New Yorku. Teprve o 12 let později, v roce 1998 vyšla v Praze. Napsal ji Josef Kalvoda a má název Genese Československa. Na jejích téměř pěti stech stránkách je popsáno mnohé, dávno před Krystlíkem. Ten zřejmě „ opisuje“ nejen od Klimka, ale i od Kalvody, Jaksche, Pichlíka, Podivena, Tesaře a dokonce bych do seznamu přidal některé obzvlášť vydařené pasáže z rannějších děl Benešových. Krystlíkova zarputilost nás může rozčilovat, ale není příčina v tom, že jde o různý výklad tolik zprofanovaného termínu „ národní zájmy“? I o Palackém přece víme, že se některým dějinným událostem vyhnul v rámci tehdejších „ zájmů národa“.

Krystlík provokuje, budiž. Ale v kontextu s obsahem současných učebnic dějepisu by měl být ještě provokativnější

Petr Anderle

Otevřený dopis panu B. Doležalovi

Vážený Bohumile,

kéž by Vás Bůh miloval a dál Vám více soudnosti. Mám na myslí tu soudnost týkající se etikety, zvláště kde se jedná o kritiku opírající se pouze o Vaše osobní city. Jako zpravodaj byste měl znát rozdíl mezi kritikou a názorem. Názor můžete mít jakýkoliv, ovšem kritika by se měla opírat o objektivní, nebo alespoň fakty podložené údaje.

Víte, objektivita je takový ušlechtilý fenomén, jenž chybí mnohým pisatelům, Vás nevyjímaje. Tím Vás samozřejmě nemám v úmyslu napadat či očerňovat, pouze se snažím ve Vás vzbudit svědomí. Zda se mi to zdaří, je Vaše záležitost, ne moje. Být Vámi tak se zamýšlím nad výrazem „pokrytectví“. Na mysl se mi navíc vkrádá úvaha o Vaší neomalenosti. Jak jinak bych vás mohl posoudit, než Vám připomenout Váš článek o redaktorovi tohoto listu, jenž mě přiměl Vám napsat.

Jsem dost obeznámen s Vaší pisatelskou činnosti a tudíž mohu znalecky posoudit Vaše schopnosti psát. Vás styl psaní se rozhodně nedá nazvat amatérským, nese v sobě prvky obratnosti i částečnou znalost politických poměru v ČR. Ovšem často jsem na pochybách, co vlastně chcete čtenářům říci, nebo jak se lidové praví, „co máte za lubem“. Někdy mi i uniká smysl Vašeho cítění o psané věci.

Teď se jistě podivíte nad mou způsobilosti Vás posuzovat či hodnotit. Buďte bez obav, přednášel jsem na univerzitě Notre Dame Technical Writing (česky by to znamenalo technika psaní) tudíž vím, o čem hovořím či píší. V USA dokonce existuje obor zvaný Technical Writer. Nevím, zda v Česku existuje něco podobného, ovšem v USA je to obor dost žádaný.

V dnešní době moderních technických prostředků se žádný výrobek neobejde bez příslušného technického popisu. Jistě jste se setkal s takovými technickými popisy kterým, jak se říká, by ani koza nerozuměla. Proč? Poněvadž výrobek, který navrhne inženýr a zná tudíž jeho dokonalou strukturu, není schopen srozumitelné napsat návod k obsluze. K tomu je potřeba někdo, kdo nejen zná ten výrobek dokonale, nýbrž je způsobilý popsat srozumitelně a dokonale jeho obsluhu pro spotřebitele. A to je obor, kterým se právě zabývá Technical Writer.

Teď si dále představte, že znám dokonale subjekt, o kterém chci něco napsat, třeba historický fakt, jenže nejsem schopen tu svou myšlenku dokonale převést na čtenáře. Komunistický styl psaní tento nedostatek uměl výborně zastřít populárními výrazy a heslovitými úseky. Jenže z literárního hlediska to byl ponejvíce paskvil. Obávám se že je v Česku spousta zpravodajů, kteří stále tento druh psaní provozují, k velké nelibě čtenářů.

Komunikovat myšlenky psaním, si myslím, je mnohem složitější než třeba vysvětlit princip ovládání počítače. Doufám, že v tom se mnou souhlasíte. Vy většinou píšete dobře, jak jsem se už zmínil, ovšem mnohdy jsem na pochybách, o co vám hlavně jde.

To co jste napsal o panu Krystlíkovi v souvislosti s jeho článkem v MF Dnes mi připadalo velice neprofesionální a hlavně to byla kritika nepodložená vědomostmi. Ptám se Vás, proč? To vám vadí jeho názor, který je podložen nejenom jeho širokými znalostmi ale i fakty, které se snažíte popírat, nebo alespoň zpochybnit? To od Vás nepovažují za profesionální ani za charakterní, o etické úrovně nemluvě. Já Vás tímto článkem nechci urážet ani očernit, snažím se vám pouze naznačit, že k objektivnímu psaní nestačí pouze co píšete, nýbrž i sdělit vaše myšlenky podložené fakty.

Upřímně řečeno, to co jste napsal v případě pana Krystlíka, nesvědčí o tom, že byste měl dokonalé vědomosti o celkové situaci první republiky. To, že jste v té době nežil, vás neomlouvá. Existuje spousta pramenů, že kterých se můžete objektivně poučit, jenže v tom případě se musíte řídit soudností a ne vlastním cítěním.

Zkuste to a máte šanci na literární cenu.

Eugen Hubacz

Poznamka k clanku Petra Anderle, nazvanemu „Krystlik versus ostatni“.

Pane Anderle, k Vasemu clanku vam musim vytknout tri zasadni chyby, kterych by se mel mnohy pisatel vyvarovat.

Ta prvni je nadpis, ktery neodpovida obsahu clanku. Hovoril jste snad hlavne o navazani ceskych tradic na historii a s tim pan Krystlik nema nic spolecneho.

Coz vede k druhe chybe, kde pisete ze pan Krystlik opisuje a jeste to date do uvozovek. Tss, tss, kdepak je vase etiketa publicisty? Drzte se osnovy, to uz mi rikal muj profesor, co me ucil psat. Pan Krystlik totiz “neopisuje”, pouze ma dobrou pamet na to, co cte, a zrejme toho cte hodne, jak jste konecne vycislil. To Vy jste tedy taky opisoval, kdyz jste citoval francouzkeho generala Pele.

No a ta treti chyba, tou jste tomu nasadil korunu. Kde Vas napadlo napsat ze pred 16 lety bylo treba navazat na tu ceskou minulost, za kterou by se narod nemusel stydet. Inu, mily pane, zajdete si do knihovny a prostudujte si nestranne dejiny ceskeho naroda a mozna tam najdete malou zminku o tom, ze cesti legionari v Rusku v tom neblahem roce 1917 meli v moci zlikvidovat bolsevickou revoluci, a to by byl uspech, ktery by byval Cechy nejen proslavil, ale zrejme by se i slavne zapsali do historie. Jenze po teto skutecnosti byste musel dukladne patrat, ponevadz i mnohym ceskym historikum neni tento fakt znamy.

Pamatujte, ze ten kdo hodne cte, toho hodne vi a tudiz to neni opisovani, nybrz vycet ziskanych vedomosti.

Eugen HubaczZpátky