Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2006


Prvního českého Oscara opatruje filmový archiv

Jedno z tajemství, po nichž pátral strážce osudů filmových legend Ondřej Suchý, je vyřešeno. Sošku takzvaného malého Oscara, kterou jako první Čech dostal roku 1947 představitel dětské role Ivan Jandl za svůj výkon ve filmu režiséra Freda Zinnemanna Poznamenaní, opatruje Národní filmový archiv.

"Archiv ji převzal po smrti Ivana Jandla v roce 1988 od Státního notářství pro Prahu 8, které našlo kontakt na tehdy ještě Československý filmový ústav v telefonním seznamu," potvrdila jménem archivu Jitka Panznerová. Asi patnácticentimetrová pozlacená oscarová soška, kterou veřejnost viděla díky zápůjčce v roce 1991 v televizním pořadu Holky, kluci, komici, je v depozitáři uložena s další Jandlovou cenou za týž film - Zlatým glóbem.

Panznerová zmínila také jinou legendu, hrob původem českého režiséra Karla Lamače v Hamburku, o nějž podle Suchého pečovali němečtí filmaři. "V korespondenci vzdáleného příbuzného rodiny Lamačů jsme nalezli i fotografii hrobu, kde jsou vytesána data režisérova narození a úmrtí, žádný jiný text," uvedla. Suchý zase cituje architekta Jana Zázvorku, který mu tvrdil, že na Lamačově náhrobku stál nápis "německý filmový režisér" - jako reakce na tehdejší nezájem českého státu.

"Nakonec jsme zjistili místo, kde hrob býval, ale po letech už za něj nebyli ochotni platit ani Němci, roku 1977 byl Lamačův hrob zrušen," posteskl si Suchý.

(spa)

(www.czsk.net/svet)Zpátky