Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2006


České děti začínají pít už v jedenácti

České děti poprvé ochutnají alkohol již kolem jedenáctého roku života, což je nejdříve ze všech zemí Evropské unie. Poměrně vysoký je v Česku i podíl dětí, které pijí pravidelně a opíjejí se. Slovenská mládež je na tom o trochu lépe, vyplývá ze studií zveřejněných Evropským fórem pro zodpovědné pití alkoholu. Největší problémy s alkoholem u dětí mají Nizozemsko, Británie a Dánsko.

Podle uvedených studií se 13 procent českých dětí ve věku 15 až 16 let opije přinejmenším třikrát měsíčně a stejný podíl pije alkohol nejméně desetkrát do měsíce. Více než polovina oslovených dětí uvedla, že se již v životě opila přinejmenším dvakrát.

Podle statistik také mezi mládež ve střední a východní Evropě postupně proniká nepříjemný zvyk - pití alkoholu s vyloženým cílem se opít. V Česku to dělá zhruba 18 procent patnáctiletých a na Slovensku 15 procent, zatímco ve Švédsku, Británii, Nizozemsku či Irsku to je čtvrtina až třetina všech dětí.

Na pravidelné pití alkoholu si nejrychleji zvykají děti v Nizozemsku, Rakousku a Belgii. Pětina patnáctiletých dětí se v těchto zemích napije nejmíň desetkrát do měsíce. Naopak příliš rozšířené není pití alkoholu mezi mladými ve Francii, Portugalsku či Itálii, přestože celková spotřeba alkoholu patří v těchto zemích k nejvyšším v Evropě.

Značné problémy s nadměrným užíváním alkoholu má i Británie. Podle odhadů jsou na pití závislé téměř tři miliony Britů, uvedl na konferenci britský expert Crispin Acton.

(čtk)

(Lidové noviny, www.lidovyk.cz)Zpátky