Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2006


Čeští politici v Mnichově uctili sudetoněmecké oběti

Čeští politici začínají oficiálně mluvit i s představiteli sudetských Němců, kteří byli po válce vysídleni z Československa. O víkendu dokonce v Sudetoněmeckém domě v Mnichově uctili památku německých obětí poválečného vyhánění.

"Při pietním aktu, když jsem položil květiny ke kříži, jsem řekl - Bože, odpusť nám naše viny, jakož i my odpouštíme našim viníkům," popsal pietní akt jeden z účastníků delegace, senátor a evangelický farář Zdeněk Bárta, zvolený s podporou KDU-ČSL.

Spolu s ním se cesty do Mnichova zúčastnili místopředseda Senátu Edvard Outrata z Klubu otevřené demokracie, bývalý místopředseda unionistů Jan Hadrava a z poslanců současný místopředseda US-DEU Svatopluk Karásek. "Cesta byla oficiálně schválena organizačním výborem Senátu na doporučení ministerstva zahraničí," řekl senátor Bárta.

Zatímco až dosud jezdili někteří čeští politici do Mnichova například na Sudetoněmecké dny jako soukromé osoby, o víkendu se tak do Bavorska vůbec poprvé vypravili jako reprezentace České republiky.

"Zůstalo to na úrovni nezávazných rozhovorů, neměli jsme mandát nic konkrétního vyjednat, ale snad se nám podařilo rozrazit některé ledy. Je krajně nedůstojné, abychom s těmi lidmi nemluvili," vysvětluje cestu Outrata. "Nadchla mě hlavně tamní knihovna, v níž jsou snad všechny knihy týkající se Čech a Moravy, od války do současnosti. Chtěli se předvést a povedlo se jim to," uvedl Outrata.

(MFDNES)Zpátky