Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2006


Bože, odpusť nám naše viny

Bohumil Doležal

Dne 20. 11. 2005 navštívila skupina senátorů a jeden poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Sudetoněmecký dům v Mnichově. Při této návštěvě místopředsedy Senátu Edvarda Outraty, senátorů Zdeňka Bárty, Jan Hadravy a poslance Svatopluka Karáska došlo k pietnímu aktu v hale mnichovského střediska Sudetských Němců. Senátor a evangelický farář Zdeněk Bárta položil květiny ke kříži haly a oběti vyhnání vzpomenul slovy „Bože, odpusť nám naše viny“.

Delegace si prohlédla se zájmem zařízení Sudetoněmeckého domu, kde prohlídku vedl ředitel Sudetoněmecké nadace Hartmut Singbartl. Pietního aktu a posléze pracovní večeře s českými parlamentáři se zúčastnili mluvčí sudetských Němců Johann Böhm, spolkový předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení a poslanec Evropského parlamentu Bernd Posselt, místopředsedové Sudetoněmeckého krajanského sdružení Franz Pany a generální tajemník Sudetoněmecké rady Matthias Sehling, druhý předseda a jednatel Sociálního díla Ackermann Gemeinde Franz Olbert, vedoucí ministeriální rada Bavorské státní kanceláře Paul Hansel, generální konsul České republiky v Mnichově Karel Borůvka, konsul Jan Hloušek a ředitel Sudetoněmecké kanceláře v České republice Peter Barton, který tuto cestu organizoval.

Dvoudenní návštěva v Mnichově se konala na pozvání státního ministra pro evropské otázky Svobodného státu Bavorsko Eberharda Sinnera. Delegace také navštívila v rámci oficiálního programu viceprezidentku Bavorského zemského sněmu Barbaru Stamm a státního ministra Eberharda Sinnera v budově Bavorské státní kaceláře.

(www.bohumildolezal.cz)Zpátky