Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2006


KGB ovládala Gándhíovou

Sovětská tajná služba KGB pronikla v 70. letech do indické vlády za premiérky Indíry Gándhíové a významně ji ovlivňovala. KGB se také stala významným sponzorem její strany Indický národní kongres (INK). Vyplývá to ze zveřejněné knihy Mitrochinův archiv II: KGB a svět vycházející z vlastních dokumentů KGB. Ty do Británie za dramatických okolností přivezl bývalý šéf jejího archivu Vasilij Mitrochin.

Působení KGB v Indii bylo nejrozsáhlejší v celém světě mimo tehdejší sovětský blok. „Jen v roce 1975 se vydalo v Indii 10,6 milionu rublů na aktivní opatření na podporu Indíry Gándhíové a na oslabení jejích politických oponentů,“ uvádí se v knize. Podle ní byly do její rezidence pravidelně přinášeny kufříky plné peněz, jimiž se financoval INK. Ve volbách v roce 1977, které Gándhíová prohrála, bylo devět kandidátů kongresu agenty KGB. Když se Gándhíová vrátila k moci v roce 1980, KGB ovlivňovala politiku její vlády především tím, že přiživovala její posedlost spiknutími americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). KGB používala nejrůznější dezinformační taktiky, zejména zásobování tisku padělanými dokumenty.

Stejně tak vysoký důstojník KGB Leonid Šebaršin podle materiálů využíval sítě agentů k přesvědčování Gándhíové, aby v roce 1975 vyhlásila výjimečný stav. Ten trval devatenáct měsíců a během něj Gándhíová nechala pozatýkat politické protivníky a zmrazila občanské svobody. Když byla v roce 1984 zavražděna svými sikhskými osobními strážci, stal se premiérem její syn Rádžív. I jeho KGB současně získávala i strašila luxusními recepcemi a dalšími historkami o spiknutích CIA.

Kniha je druhým svazkem, který líčí aktivity KGB za studené války. Podle publikace se KGB již v roce 1961 rozhodla, že povede boj s kapitalistickým Západem především ve třetím světě a ne přímo proti „hlavnímu nepříteli“ - USA. KGB prý také sponzorovala a podporovala chilského prezidenta Salvadora Allendeho vedla operace v Íránu a Iráku, jimiž se snažila vyvíjet vliv na Blízkém východě. Získala si prý třeba egyptského prezidenta Gamála Abdana Násira. KGB se mělo také dařit v Sýrii a Jemenu, ale podstatněji se prý neuchytila v Izraeli.

Vasilij Mitrochin zemřel v lednu 2004 v Británii. Spoluautorem obou knih je expert na zpravodajské služby Christopher Andrew. Podle něj patří Mitrochinovy dokumenty - některé jsou dosud tajné -k největším „úlovkům“ v historii tajných služeb.

(čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky