Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2006


Kinský žádá od státu sto miliard

František Oldřich Kinský chce zažalovat český stát, který mu údajně znemožnil dostat se soudní cestou k rodovému majetku. Za náhradu škody, ušlý zisk a výdaje spojené se soudními spory bude chtít přibližně sto miliard korun. „Podáme jednu žalobu zřejmě u pražského soudu, dále se obrátíme na evropské instituce a mezinárodní soudy,“ řekl včera Kinského obhájce Jaroslav Čapek.

Kinský tak reaguje na nedávný výrok Ústavního soudu ČR, podle nějž nelze majetek zabavený státem před 25. únorem 1948 vymáhat prostřednictvím určovacích žalob, ale pouze na základě restitučních zákonů. Nároky podle restitučních zákonů pak již z větší části časově ukončila takzvaná „restituční tečka“. Kinský se majetku, který byl zkonfiskován na základě Benešových dekretů, domáhal právě určovacími žalobami.

„Pan Kinský stanovisko Ústavního soudu odmítá jako akt justiční zvůle zaměřený na znemožnění dalších jeho úspěchů v určovacích žalobách,“ uvedl Čapek. Podle něj už to skoro vypadá, že jde o spiknutí. Pět sporů Kinský vyhrál U různých soudů podal Kinský 157 žalob, domáhal se majetku v hodnotě 40 miliard korun. Kinského rodiče o něj přišli po druhé světové válce, protože údajně kolaborovali s nacisty. Čapek ale tvrdí, že nemovitosti byly zabaveny neoprávněně, protože je nevlastnil Kinského otec, ale jeho v té době nezletilý syn František Oldřich.

Potomek Kinských nejprve pět sporů pravomocně vyhrál. Těch se verdikt Ústavního soudu nedotkne. Zveřejnění informace o úvodních pěti výhrách, kterých Kinský dosáhl vesměs u Okresního soudu v Ústí nad Orlicí, vyvolalo předloni v létě nevoli v řadách politiků. Od té doby Kinský už jen prohrával.

(čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky