Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2006


Czechtek a tajemné něco

Jan Kovalík

Pět měsíců po rozehnání letošního CzechTeku se jeho účastníci začínají scházet před soudem. Policisté na lavicích svědků, technaři jako obvinění. A nad závěrečným dílem celé události roztáhla opět svá křídla informační válka o náklonnost veřejnosti. „Ombudsman Motejl: Zákrok na CzechTeku byl zákonný“ oznámil například čtenářům i náhodným kolemjdoucím míjejícím trafiky palcovým titulkem na první straně deník Právo. Udivený obhájce lidských práv sice druhý den tuto zprávu dementoval, o to se ale Právo se čtenáři podělilo až uvnitř listu.

Podobné „úniky“ informací a podivnosti provázely CzechTek od chvíle, kdy se policie (respektive premiér Paroubek) rozhodla poslat proti tancující mládeži tisícovku těžkooděnců. Nejprve kvůli nelegálně obsazené louce. Když vyšlo najevo, že louka je pronajatá, vypustila policie do médií dezinformaci, že vlastník od smlouvy s technaři odstoupil. Majitelovo dementi pak vyšlo v novinách až druhý den, to už ale bylo po zásahu. I technaři nabídli své informace: většina účastníků byla vybavena foťáky a kamerami a akci sledovala většina médií, takže veřejnost dostala zásah jako na talíři prakticky v přímém přenosu. To byl také důvod, proč se proti policejnímu masakru ohradili i ti obyvatelé, kteří nemají s dredy, technem a rituálními tanci pranic společného. Také proto se z CzechTeku stalo politické a společenské téma.

Sledovat, jak skupina strážců zákona vztekle kope do hlavy a bodá tonfami do hrudníku znehybněného, k zemi jinými dvěma policisty přikurtovaného mladíka, znechutí i otrlé fanoušky pořádku a pevné ruky. Podobných scén bylo víc, ale skupina těchto konkrétních policistů se po odvysílání scény v televizi sama přihlásila nadřízeným. Dodnes nebyl nikdo z nich obviněn.

Plzeňská okresní státní zástupkyně Antonie Zelená, která má kauzu CzechTek na starosti, si totiž není jistá, co tomuto incidentu předcházelo, proto nechce trestní stíhání zahájit. „Předchozí děj je důležitý,“ vysvětluje ten postoj Lumír Žabovský z Inspekce ministra vnitra. „Policisté často uvádí, že poškozeného k něčemu vyzvali a on je neuposlechl, proto ho pak museli pacifikovat fyzicky. No a když toho poškozeného neznáte, případ končí.“

V případě uvedeném výše je ale poškozený známý, po jedné výpovědi na inspekci už však o další nejeví zájem. Podle aktivistů z iniciativy Policejní stát, která dění kolem CzechTeku sleduje, to byl pro svědka psychicky náročný zážitek. „Řvali na něj, obviňovali ho, že vše bylo jinak, a nakonec chtěli, aby podepsal zápis, ve kterém bylo úplně něco jiného, než vypověděl,“ říká David Čermák z „Policejního státu“.

Nelze samozřejmě vyloučit, že ještě nějaké obvinění vůči policistům padne – státní zastupitelství dodnes shromažďuje fotky a videonahrávky z července a na konci roku je všechny chce poslat do Plzně. Trestní oznámení na organizátora letošní párty Václava Šrouba již žalobce dávno zastavil, protože policie nedokázala předložit důkazy o jeho vině, blíží se ale soud s údajným organizátorem CzechTeku 2004 Tomášem Vainerem. Tomu stále hrozí tři roky vězení za to, že se snažil odklízet odpadky a přesvědčoval policisty, aby proti přítomné mládeži nezasahovali.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky