Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2006


Zbili Romy, jdou do vězení

Jana Machálková

Byly čtyři hodiny ráno, když na dveře manželů Žigových někdo zazvonil a křikl: "Policie!"

Jakmile Jan Žiga a jeho žena Lýdie otevřeli, zjistili, že to byla léčka. Do bytu se jim nahrnuli tři mladíci a začali se chovat agresivně. Lýdii Žigové, která tehdy byla v pátém měsíci těhotenství, útočníci hodili do obličeje dlažební kostku. Dodnes kvůli tomu téměř nevidí na pravé oko. Jana Žigu mladíci pořezali rozbitou lahví na obličeji.

Tento případ se stal v červnu před dvěma lety v Jeseníku. Trojice mladých mužů se opila. Nad ránem je napadlo, že "půjdou na cikány". A tak šli k Žigovým. Teprve včera (04. 11. 2005 – pozn. red. CS-magazínu) se útočníci dozvěděli, že za svůj čin půjdou do vězení. Jesenický soud sice v této kauze rozhodoval už loni v lednu, mladíkům ale uložil jen podmínku.

Útočili jen kvůli barvě kůže

Na popud tehdejšího zmocněnce vlády pro lidská práva Jana Jařaba a vicepremiéra Petra Mareše se ale případ otevřel znovu. Za bezdůvodné napadení mladých romských manželů tedy včera padly následující trety: Martin Stiskala dostal tři roky vězení, Martin Jaš 4,5 roku a Petr Blajze 3,5 roku. Všem je kolem dvaceti let. Proti rozsudku se hned odvolali. Podle soudu i státního zastupitelství mladíci útočili jen z rasových důvodů. "Vybrali si je jen proto, že byli Romové. Jiný motiv prokázán nebyl," řekla jesenická žalobkyně Kateřina Krčová.

"Obžalovaní jim úmyslně způsobili těžkou újmu na zdraví pro jejich národnost. Trestné činnosti se dopustili surovým způsobem a zákeřně," zdůvodnil včera jesenický soudce Dušan Jedlička, proč mladíkům udělil takové tresty.

Napadení manželé Žigovi jsou s rozsudkem spokojeni. Říkají, že se konečně domohli spravedlnosti. Když jejich agresoři loni v lednu odešli jen s podmínkami, báli se o svůj život. Například okna ve svém jednopokojovém okně zabarikádovali skříněmi, aby jim do nich někdo nevhodil zápalnou láhev.

Romy napadali i potom

Všichni tři mladí muži na Romy útočili i potom. Jaš a Blajze loni v březnu na ulici bezdůvodně napadli tělesně postiženého Roma a skončili kvůli tomu ve vazbě. Stiskala zase minulý rok v lednu s kamarády bezdůvodně zaútočil na romský pár s pětiletým synem, kteří šli po ulici. Následný soud mladíka zprostil viny.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky