Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2006


V sexu Češi válcují Španěly i Italy

Olga Málková

Češi se milují v průměru stodvacetkrát za rok a nechávají tak daleko za sebou pověstné italské seladony i náruživé Španěly. Tvrdí to alespoň průzkum, který na svých webových stránkách uveřejnila společnost Durex, která vyrábí kondomy.

Žebříčku nejnáruživějších národů dominují Řekové, kteří se sexu oddávají 138krát ročně. V těsném závěsu je následují Chorvati, Srbové a Bulhaři. Češi mezi jedenačtyřiceti zeměmi, které se výzkumu zúčastnily, obsadili pátou příčku.

A kdo si „užívá“ nejméně? Nejhorší skóre zaznamenal národ, který je paradoxně vzorem produktivity. Japonci souloží jen pětačtyřicetkrát do roka.

Ačkoli Češi figurují na předních místech žebříčku milovníků, v počtu sexuálních partnerů, které za život vystřídají, spíše zaostávají. Průměrně jich v životě vystřídají devět. V této kategorii přitom překvapivě vede muslimské Turecko s více než 14 intimními známostmi za život.

Podle průzkumu se nenaplnila ani obecně vžitá představa, že mladí lidé začínají se sexem čím dál dřív. Česká mládež první milostnou zkušenost zakusí ve více než sedmnácti letech. „Věk, kdy se lidé poprvé milují, neklesá, jak si mnozí myslí. Mladí se chovají zodpovědněji, jsou méně promiskuitní. Bojí se AIDS,“ říká sexuolog PetrWeiss.

Výzkumu, který již podeváté vydal jeden z největších světových výrobců kondomů, se zúčastnilo na 317 000 lidí. O svém sexuálním životě vypovídali přes internet. „Proto je třeba brát výsledky s rezervou. Nejsou v něm zastoupeny všechny věkové skupiny. Ani vzdělání respondentů neodpovídá skutečné společnosti,“ upozornilWeiss.

V jednom ukazateli si mohou Češi gratulovat. Co se jejich sexuálního života týče, patří mezi deset nejspokojenějších z jedenačtyřiceti národů, které firma Durex do svého průzkumu zařadila. Padesát procent dotázaných Čechů je se svým sexuálním životem spokojeno. Přesto více než třicet procent Čechů tvrdí: „Miloval bych se rád častěji.“ Nejspokojenější jsou se svým intimním životem Belgičané a Poláci, naopak nejméně si život za zavřenými dveřmi ložnice pochvalují Číňané a Japonci.

Soulož na veřejnosti? „Nemožné,“ zvolaly by dnešní babičky. Tabu se však hroutí i v této oblasti. Šedesát procent Čechů se již milovalo v autě, čtyřicet sedm procent z nich alespoň jednou „využilo“ ložnici svých rodičů a téměř každý druhý respondent má za sebou sexuální styk v parku.

„Češi jsou národ chalupářů. Není se tedy čemu divit, že první sexuální zkušenost si většina lidí v tomto státě odbyla právě na chatách a chalupách. Naopak ve Spojených státech přicházejí mladí o nevinnost nejčastěji na zadním sedadle auta,“ srovnává sexuolog PetrWeiss.

A která veřejná prostranství lákají právě Američany? Kromě již zmíněného auta u nich vedou toalety. K souloži na záchodě se přiznalo sedmdesát procent Američanů. A milování na palubě letadla? Tak tady mezi přeborníky patří Číňané. Tmavým průchodům a uličkám je radno se vyhnout v Chorvatsku. Občas si tam totiž „odskočí“ dvacet osm procent Chorvatů.

Třetina Čechů se podle průzkumu společnosti Durex domnívá, že stát by měl více investovat do sexuální výchovy na školách. Učitelka na pražské základní škole Pavla Chotková však tvrdí, že děti o sexu vědí někdy až příliš. „Sexualita je obnažená a děti na ni narážejí na každém kroku. Vytrácí se z ní poetika,“ míní Chotková a dodává, „dnes je potřeba dětem vysvětlit, že je třeba partnera poznat, mluvit s ním, naučit je komunikaci. Někdy to pomůže víc, než když je naučím, jak se používá kondom.“ Sexuální výchovu ve školách pokládají za důležitou i v dalších státech, které se průzkumu zúčastnily.

Tabulka

Počet partnerů za rok

Češi 9

Nejvíce 14,5 (Turecko)

Nejméně 3 (Indie)

Kdy mají první pohlavní styk

Češi 17,2 roku

Nejdříve 15,6 (Island)

Nejpozději 19,8 (Indie)

Kolik lidí mělo letos nechráněný sex s náhodným partnerem

Češi 54 %

Nejvíce 73 % (Norsko)

Nejméně 21 % (Indie)

Zdroj: Global Sex Survey 2005, Durex

(MFDNES)Zpátky