Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2006


Satiru nikdy!

Karl-Peter Schwarz

Když byl českým ministerským předsedou Miloš Zeman, mohli si čeští novináři vybrat, zda se raději nechají označovat za „lháře“ a „prostituty“, nebo za „hnůj“ či „odporné cáry“. Nový český premiér, který v mnohém imituje styl a noblesu svého velkého předchůdce, dává přednost jinému výrazivu: neposlušným novinářům předhazuje „politickou pornografii“.

Tak daleko jako Paroubek ovšem Zeman při pronásledování názorů,v které se znelíbily předsedovy strany a vlády, nešel. Na masivní nátlak sociálnědemokratického premiéra byl ke konci roku zastaven nedělní satirický televizní magazín Bez obalu. Oficiální zdůvodnění veřejnoprávní České televize zní, že je „příliš drahý“. Jak sdělil české veřejnosti mluvčí ČT Martin Krafl, kdysi mluvčí prezidenta Havla, bude pořad v novém formátu obnoven – v druhém pololetí roku 2006, tedy po českých parlamentních volbách. Stranicko-politické ohledy nehrály prý při tomto rozhodnutí roli.

Před několika týdny komentoval televizní žurnalista Miloš Čermák ironicky s ohledem na volební boj Paroubkovo setkání se soukromníkem Havlem. Nato napsal vedoucí Úřadu předsedy vlády lidem odpovědným za vysílání dopis, v němž jim vytýká nedodržení zásady „objektivity a politické vyváženosti“. Se satirickým záměrem, poučuje dr. Ivan Přikryl, by se pořad neměl vůbec věnovat vážným tématům. Chyběl už jen seznam témat, které Úřad předsedy vlády uvolňuje pro satiru.

Paleokomunistické reflexy prozrazuje i Paroubkova reakce na kritické komentáře k aféře „Bez obalu“. Karla Steigerwalda, vynikajícího komentátora deníku „Mladá fronta Dnes“, napadl premiér jako „lháře“, který „není normální“ – a navíc se oženil s dcerou konzervativního ekonoma Richarda Salzmanna. Tato rána pod pás byla příliš dokonce i na vládě blízký levicový deník Právo: jeho komentátor Jiří Hanák varoval před návratem ke komunistickým dobám, kdy poukaz na rodinné zázemí stačil na to, aby dotyčného zruinoval.

(Frankfurter Allgemeine Zeitung, www.bohumildolezal.cz)Zpátky