Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2006


Špetka soli v dobré zprávě

Jaroslav Spurný

Policie uspořádala velký zátah a zbavila jednu z turistických výkladních skříní Česka – pražské Václavské náměstí – dealerů drog, prostitutek, pasáků a kapesních zlodějů. To je dobrá zpráva. „Na akci jsme nasadili mimořádné počty policistů a na zachování současného způsobu kontroly náměstí nemáme dlouhodobě dost lidí,“ přisypal do ní vzápětí sůl policejní prezident Vladimír Husák. Těžko uhodnout, proč to řekl: ten výrok je stejně zbytečný jako nepravdivý.

Zaprvé: v počtu policistů na tisíc obyvatel patří Česká republika do špičky Evropské unie. Problém je, že dvě třetiny policajtů z celkových šedesáti tisíc sedí v kancelářích, daleko od míst, kde lidi trápí zločin. Všichni ministři vnitra slibovali reorganizaci, takže nezbývá než věřit, že František Bublan to dotáhne do konce.

Husák má tedy lidí dost a ne, že ne. A teď zadruhé: nikdo po šéfovi policie nechce, aby masivními posilami zaplavil právě Václavské náměstí. Tohle místo by přece i za normálních „neakčních“ časů měla ta zhruba dvacítka sem přidělených policistů zvládnout. Proč se jim to nedaří, je jiná otázka. Jde o neschopnost, o korupci, nebo snad o znechucení nad špatnou vymahatelností práva, která u policistů vyvolává operační letargii? Tyhle otázky by měl Husák řešit a ne se vymlouvat na – neexistující – překážky.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky