Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2006


Stalin nařídil vědci, aby stvořil „opičí vojáky“

Sovětský diktátor Josif Stalin kdysi přikázal přednímu vědci, aby se pokusil zkřížit lidoopa s člověkem, a stvořil tak armádu vojáků ve stylu Planety opic.

Britský list The Scotsman na své webové stránce cituje ruské materiály z nedávno objevených tajných moskevských archivů, podle nichž začal Stalin tuto bizarní myšlenku prosazovat nedlouho poté, co se ve 20. letech minulého století dostal k moci.

Sovětský vůdce prý nařídil čelnému badateli a odborníkovi na chov zvířat Iljovi Ivanovovi, aby se přestal zabývat koňmi a zemědělskými zvířaty a pustil se do tohoto projektu. „Chci novou, nepřemožitelnou lidskou bytost necítící bolest, odolnou a lhostejnou k tomu, nakolik kvalitní stravu jí,“ řekl prý Stalin vědci.

V roce 1926 politbyro také schválilo požadavek adresovaný sovětské Akademii věd, aby stvořila „živoucí válečnou mašinérii“ pro tehdejší zdecimovanou Rudou armádu. Ivanov, který byl v oné době proslulým odborníkem na chov zvířat a v roce 1901 založil první centrum umělé inseminace dostihových koní na světě, byl nejprve vyslán do Západní Afriky, aby provedl první pokusy s inseminací šimpanzů. Mezitím se ve Stalinově rodné Gruzii začalo stavět centrum, v němž měli „opičí vojáci“ vyrůstat. Po neúspěchu se vrátil do Sovětského svazu, kde se bezvýsledně pokusil oplodnit opičím spermatem dobrovolnice. Jeho pokusy zarazil až povyk, který nastal poté, co informace o experimentu pronikla do USA.

Ivanov upadl v nemilost a byl odsouzen k pěti letům vězení. Místo toho byl nakonec vykázán do exilu ve středoasijském Kazachstánu, kde ve 30. letech zemřel.

(ČTK, zah)

(MFDNES)Zpátky