Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2006


Ústavní soud „neumí počítat“

Václav Drchal

Kvůli banální chybě Ústavního soudu se musí Česká republika omluvit Věře Zemanové a navíc jí zaplatit tisíc eur. Rozhodl tak Evropský soud ve Štrasburku. Zemanová podala v roce 2002 stížnost k Ústavnímu soudu, ale neuspěla. Soud se její žádostí vůbec nezabýval a zdůvodnil to tím, že ji Zemanová doručila až po zákonné šedesátidenní lhůtě. Podle Štrasburku ale Ústavní soud při výpočtu chyboval. To už ale Zemanové nepomůže, původní rozhodnutí Ústavního soudu totiž nelze ničím zvrátit.

„Ústavní soud udělal chybu v jedné jediné věci. Špatně spočítal, kdy lhůta uplyne,“ krčí rameny advokát Zemanové Zdeněk Lacina. Takové faux-pas se Ústavnímu soudu povedlo zřejmě vůbec poprvé. Česká republika se musí Zemanové omluvit a navíc zaplatit tisíc eur (zhruba 30 tisíc korun) na část soudních nákladů. To je ale vše. Na jakékoliv další odškodnění nemá žena nárok. To potvrzuje i mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil: „Zůstává to tak jak je. Rozsudkem evropského soudu se nic nemění.“ Podle Laciny to není spravedlivé. „Když stát poruší ústavní právo, omluví se a tím to skončí. Když přestoupí zákon obyčejný člověk, musí státu platit,“ stěžuje si Lacina.

Soudit se Zemanová začala kvůli výživnému u strakonického okresního soudu. Ten všechny její požadavky zamítl a verdikt později potvrdil i krajský soud v Českých Budějovicích. Žena se proto jako na poslední naději obrátila na Ústavní soud.

Podle Štrasburku nabyl verdikt českobudějovického soudu právní moci 27. září 2002 a právě od tohoto data měla běžet lhůta pro podání stížnosti. V takovém případě by ji Zemanové stačilo doručit do 25. listopadu. Ústavní soud ale začal šedesát dní nepochopitelně počítat už od 9. září, a lhůta tedy podle jeho chybného výpočtu skončila už 7. listopadu. Právě vlivem tohoto omylu pak označil stížnost Zemanové z 12. listopadu za o pět dní zpožděnou a paušálně ji zamítl.

Kdo a z jakého důvodu chyboval není zatím jasné. „Spis jsem zatím neviděl a nebudu to komentovat. Každopádně k tomu došlo ještě před mým nástupem,“ hájí se předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Podle vládního zmocněnce pro zastupování České republiky před Evropským soudem Víta Schorma udělala nejvyšší česká soudní instance zbytečnou chybu. „Je to škoda, že kvůli špatně spočítané lhůtě nebyla projednána ústavní stížnost a Česká republika ve Štrasburku prohrála,“ řekl LN Schorm.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky