Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2006


Jak nahradit chybějící ruku

Matouš Lázňovský

Vědci objevili u červů gen podílející se na obnově poškozených částí těla. Jednou by mohl pomoci i tělesně postiženým lidem.

Kmenové buňky jsou „hitem“ medicíny blízké budoucnosti. Mají pomoci při léčbě například degenerativních onemocnění a jako nekonečný zdroj libovolných tělních buněk i lidem, kteří přišli o končetiny. Na papíře je to prosté: kmenové buňky se změní na novou končetinu. Skutečnost je komplikovanější. „Velké stavební práce“ probíhají v těle jenom ve stadiu plodu. U dospělého člověka se obnovují jenom namáhané buněčné „díly“: krvinky, buňky střevní stěny a také se nám hojí zranění. Jde o děje nezbytné pro přežití lidského těla, ale na jiné kvalitativní úrovni než při tvorbě embrya.

Ztracené končetiny si dokáží nahradit třeba mloci. Ale „mistrem“ je ploštěnka: pokud se rozřízne napůl, za týden vzniknou dva zcela vyvinutí jedinci. Vytvoří se ale také z odřezku menšího než dvěstěpadesátina ploštěnky.

Do zkoumání tohoto „triku“ se pustil výzkumný tým z Lékařského institutu Howarda Hughese a univerzity v Utahu. Odborníci již věděli, že obnovu tkání zajišťují u ploštěnky kmenové buňky zvané neoblasty. Ty se mění na různé druhy tělních buněk. Neoblasty u ploštěnek zajišťují i běžnou „údržbu“ v těle, tedy nutnou obměnu tělních částí.

Nejde o nic jednoduchého. Ploštěnka má 1 065 genů. Vědci vytvořili stejný počet generací mutantů, kteří měli vždy jeden gen vypnutý. Na nich pak zjistili, že na různých aspektech regenerace se podílí celkem 240 genů, 85 procent z nich se nachází také u jiných organismů, včetně lidí.

Ale regenerační schopnosti těchto živočichů jsou odlišné. Proto se vědci nyní pokoušejí určit funkci každého z vybraných genů. Zatím nejvýraznější objev zveřejněný v časopisu Science je popis funkce genu nazvaného smedwi-2. Genetici vytvořili ploštěnky s „vypnutým“ genem smedwi-2. Zjistili, že tito mutanti se „rozpadali na kusy“. Jejich neoblasty nedokázaly nahradit zničené buňky, ať k poškození došlo zraněním, nebo jenom v důsledku opotřebování.

Gen smedwi-2 je zodpovědný za tvorbu bílkoviny, bez které se neoblasty nevyvinou v ten typ tělní tkáně, kterou je zapotřebí nahradit. Jak řekl vedoucí výzkumu Sanchez Alvarado, existují důkazy o tom, že podobný mechanismus funguje také v lidském těle. Poznání ploštěnek by pak pomohlo pomoci při pochopení lidské biologie i „ovládnutí“ kmenových buněk pro léčebné účely.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky