Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2006


Na madlech nákupních vozíků je nejvíce bakterií

Jihokorejští vědci zjistili, že na nákupních vozících je více drobných škůdců než na klikách dveří od veřejných záchodků. Ve speciálním průzkumu srovnávali zamoření bakteriemi u šesti předmětů, jichž se denně dotýká velké množství lidí. Na držadle nákupního vozíku napočítali experti na jednom čtverečním centimetru 1 100 jedinců bakterií tvořících kolonie.

Na druhém místě se umístila ovládací myš u počítače v internetové kavárně. Ulpělo na ní 690 jednotek bakterií tvořících kolonie na centimetr čtvereční.

Následovaly řemínky na držení v autobusech s 380 jednotkami na centimetr čtvereční, kliky u veřejných umýváren s 340 jednotkami, tlačítka ve výtazích (130) a držadla v metru (86).

„Důvodem, proč je na držadlech vozíků tolik bakterií, je srovnatelně větší plocha, kde lidé mají více prostoru, kam položit ruce,“ vysvětlil výsledky výzkumu jeden z expertů, Kwon Jong-il. Hlavním důvodem, proč na klikách u veřejných záchodků je bakterií méně, je, že mytí mýdlem podle expertů z rukou téměř všechny bakterie odstraní.

(ČTK, Reuters)

(MFDNES)Zpátky