Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2006


Čechy zabíjí bůček, slunce a cigarety

Lenka Petrášová

Rakovina ledvin, kterou ročně onemocní čím dál víc Čechů a Češek, o sobě zpočátku nijak nedává vědět. Mnozí tak o ní dlouho nevědí a je spíše náhoda, že ji lékaři objeví. Vlasta Polejová šla takto před osmi lety kvůli píchání pod pravým žebrem na ultrazvuk břicha. Měla strach, že se vracejí někdejší bolesti žlučníku. „Paní doktorka byla pečlivá, zkontrolovala nejen pravý bok, ale i levý. A vlastně náhodou objevila zhoubný nádor levé ledviny. Dodneška si pamatuji přesné datum toho dne: 24. května 1993. O šest dní později jsem už byla po operaci. Sice bez ledviny, ale nádor se zachytil včas, takže mě zachránili,“ vypráví žena, sama zdravotnice z Thomayerovy fakultní nemocnice v Praze. „Já vím, že musím pít. Jenže ráno si dám kafe, pak je moře práce a v poledne další kafe, tak to bylo celý život. Teď si před sebe postavím ten litr a půl vody s tím, že ho musím za den vypít, ale nedokáži to. Často zjistím, že je poledne a já se vody ani nedotkla,“ říká.

Podobné příběhy prožívá čím dál víc lidí v Česku. Nová statistika říká, že jen v roce 2003 onemocnělo rakovinou přes 66 tisíc lidí. To je víc, než kolik jich žije v okresním městě Přerov. A je to o pět tisíc lidí víc než o rok dřív - tedy v roce 2002. Lékaři zatím přesně nevědí, proč rok od roku přibývá pacientů, kteří onemocní rakovinou kůže a ledvin.

V případě rakoviny ledvin jde sice „jen“ o pár desítek nových nemocných ročně, jenže přibývají takovým tempem, že se lékaři polekali. A hlavně: je jich víc, než je evropský průměr. Alespoň to vyplývá z čerstvé statistiky Národního onkologického registru. „Kdo jednou zjistí, proč nádory vznikají, získá Nobelovu cenu,“ krčí rameny onkoložka z České onkologické společnosti Jitka Abrahámová. Přesto lékaři aspoň tuší, jaké mohou být důvody, že právě v Česku přibývá nádorů ledvin. „Ledvinám škodí všechno, co se vylučuje do moči, tedy všechny zplodiny z nezdravého jídla a pití, které sníme a vypijeme. Jednoduše řečeno - náš nezdravý životní styl. Ale kromě toho mají velký vliv pilulky, léky na bolest, které často bezhlavě polykáme,“ říká Petra Tesařová, onkoložka z Všeobecné fakultní nemocnice. Zkrátka: Češi často i na banální bolístku polykají silné léky typu ibalgin, který zatěžuje organismus a oslabuje imunitu.

V případě rakoviny kůže, která je novodobou českou hrozbou, však jde o tisíce nových nemocných ročně. Tento druh nádoru je dokonce u mužů i u žen nejčastější. „Hlavní viník je v tomto případě jasný - slunce,“ říká onkoložka Petra Tesařová. Někdy přitom k vyvolání nemoci může stačit i jediná dovolená. „Samozřejmě se rakovina nevytvoří ze dne na den, ale k tomu, aby se vytvořili předchůdci nádoru, tedy aby se začala rozrůstat mateřská znamínka, k tomu opravdu stačí jedno léto,“ říká Jitka Abrahámová. „Kdo má hodně znamínek, bledou kůži, od přírody zrzavé vlasy, ten by se neměl opalovat vůbec. Nikdy,“ dodává důrazně lékařka.

Velký problém je, že u řady lidí lékaři nádory zjistí jen náhodou nebo až v pokročilém stadiu. Například u rakoviny plic, za kterou mohou hlavně cigarety, lékaři nádor objeví až u 85 procent lidí pozdě. U rakoviny žaludku objeví nádor v pokročilém stavu až u 70 procent lidí a rakovinu kůže zjistí pozdě až u celé čtvrtiny lidí. Jediná dobrá zpráva tak je, že nepřibývá lidí, kteří by na nádory umírali.

Statistika

V roce 2003 bylo 66 637 nových případů rakoviny a 29 195 na rakovinu zemřelo.

Z toho nově nemocných

Muži

Nádory kůže (plus zhoubný melanom kůže) 24,6%

Průdušky a plíce 13,7%

Tl. střeva a konečníku 13,6%

Ledvin a močového ústrojí 10,1%

Ženy

Nádory kůže (plus zhoubný melanom kůže) 24,1%

Prsu 17,5%

Tl. střeva a konečníku 10,0%

Ledvin a močového ústrojí 4,7%

V roce 2001 bylo 61 460 nových onemocnění a 30 011 lidí rakovinu zemřelo.

Zdroj: Národní onkologický registr, nejčerstvější údaje jsou za rok 2003.

(MFDNES)Zpátky