Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2006


Letce Brykse soud po padesáti letech očistil

Luděk Navara

Válečný letec Josef Bryks, který zemřel v komunistickém vězení, není už zločincem. Soud zrušil poslední zbytkový trest, který mu neprávem udělila komunistická justice.

„Jsem samozřejmě šťastná, i když ostuda pro Česko zůstává. Je ostudné, že takovému hrdinovi nechali zbytkový trest. A že byl rehabilitován až sedmnáct let po Listopadu,“ řekla předsedkyně konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová. „Hned jsem o tom informovala Hrad,“ dodala. Bryks je konfederací navržen na vyznamenání.

Jeho případ není osamocený. Před časem se zjistilo, že asi dvěma stovkám politických vězňů polistopadoví soudci umazali komunistické tresty jen částečně a z pohledu zákona jsou stále delikventi. Po rozhodnutí ve věci Brykse se otevírá cesta k rehabilitacím i pro ně.

„Je ironií, že se to podařilo až po tak dlouhých letech,“ řekla manželka Trudie Bryksová, která je původem Angličanka a žije v USA. Rozhodnutí českého soudu má i praktický důsledek - umožní jí žádat další odškodnění za smrt manžela ve výši sta tisíc korun od českého státu.

Letec Bryks bojoval v Anglii, po sestřelení se dostal do německého zajetí, odkud se vícekrát pokusil utéci. Byl vyznamenán Řádem britského impéria a v Anglii byl o něm natočen film. Po komunistickém převratu byl zatčen a zemřel v jáchymovském koncentračním táboře.

(MFDNES)Zpátky