Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2006


Nové využití mobilů

Déšť mění signál pro mobilní telefony. Provozovatelům mobilních sítí to komplikuje život. Meteorologům a vodohospodářům se tím však otevírá zcela nová možnost pro sledování intenzity srážek. Dokazuje to výzkum izraelských vědců vedených Hagit Messerovou z univerzity v Tel Avivu, jehož výsledky otiskl prestižní vědecký týdeník Science.

Jednotlivé stanice v síti zajišťující provoz mobilních telefonů spolu neustále komunikují prostřednictvím radiových vln. Molekuly vody se jim do této komunikace míchají. Kapky různé velikosti pohlcují vlny s určitou frekvencí. Každá vysílací stanice v mobilní síti ale tyto výkyvy signálu zaznamenává a kompenzuje je. Informace o „nápravných opatřeních“ v sobě proto skrývají poměrně detailní údaje o intenzitě dešťových srážek na daném území. Izraelští vědci dokázali na základě těchto dat určit množství vody, které napršelo na území Tel Alvivu a Haify na ploše mnoha kilometrů čtverečních. Přesnost byla srovnatelná s měřením pomocí srážkoměrů.

Údaje o množství srážek nejsou zdaleka důležité jen pro včasné varování před blížícími se povodněmi. Využívají je i zemědělci a další profese. Meteorologové zjišťují intenzitu srážek pomocí radarů, ale tato měření provází poměrně velké chyby. Přímé měření srážek zachycením vody do srážkoměrů je sice přesné, ale zároveň i pracné a drahé. Z těchto důvodů nemívá síť srážkoměrů dostatečnou hustotu. Údaje ze sítě pro provoz mobilních telefonů by mohly oba způsoby měření doplnit a pomoci k jejich korekci.

Podle Hagit Messerové by mohly být stejné informace využívány i pro měření množství napadaného sněhu nebo pro určení znečištění ovzduší. Každá částice, ať jsou to kapky deště, sněhové vločky, kroupy nebo třeba zrnka prachu, zanechá na frekvenci vln svůj typický „otisk“ a tým z telavivské univerzity hledá způsoby, jak je číst. Měření srážek z výkyvů signálu sítě mobilních telefonů má obrovskou výhodu v tom, že potřebná data jsou k dispozici už „hotová“ u provozovatelů mobilních sítí. „Dostali jsme všechny potřebné údaje zdarma,“ pochvalovala si Hagit Messerová a je přesvědčená, že telefonní společnosti budou i nadále poskytovat alespoň část potřebných dat meteorologům bezplatně.

Změny v signálu mobilních sítí se v minulosti dočkaly využití při nejrůznějších příležitostech. Například během války v Kosovu vyvodila srbská armáda z odchylek signálu v sítích mobilních telefonů pozice amerických „neviditelných“ letounů F-117 Stealth, které nelze odhalit běžnými radary. Jedno letadlo vlivem toho Srbové sestřelili.

(jp)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky