Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2006


Pasivní kouření může za vznik cukrovky

Pasivní kouření údajně může podnítit vznik cukrovky. Vdechování kouře od milovníků cigaret totiž v lidském těle vyvolává nesnášenlivost k cukru glukóze. Přesně tento proces je zároveň nutným předpokladem pro rozvinutí cukrovky. S odvoláním na studii amerických vědců to oznámila agentura Reuters.

„Tyto závěry podporují teorii o aktivním a pasivním kouření, které vede k rozvoji nesnášenlivosti glukózy u mladých lidí,“ uvedl Thomas Houston z lékařského centra v Alabamě. Lidé, jejichž zdraví trpí vdechováním cigaretového dýmu, mají často vyšší hladinu cukru v krvi. Jejich slinivka sice stále produkuje inzulín, ale ne dostatečné množství, které by se s glukózou dokázalo vypořádat. Houston a jeho tým se zaměřili na sledování dopadů kouření na celkem 4 500 mužů a žen ve čtyřech amerických městech. Zhruba 22 procentům aktivních kuřáků hrozilo velmi vážné riziko vzniku cukrovky. Pasivní kuřáci si vedli o něco lépe, ale ne výrazně. Vysoká hladina cukru v krvi by mohla komplikovat život celkem 17 procentům z nich. Podstatně nižší bylo riziko u nekuřáků a u lidí, kteří s rozšířeným zlozvykem přestali.

Studie rovněž odhalila, že běloši jsou negativním dopadům vdechování cigaretového kouře méně odolní než černoši. Vědci upozorňují, že kouř, kteří vdechují nekuřáci, obsahuje stejné jedovaté látky, jako kouř, na kterém jsou závislí milovníci cigaret. Rozdíl je jen v teplotě kouře a v podmínkách vdechování. Jinak je cukrovka spojována zejména s nezdravým životním stylem.

(wall, čtk)

(MFDNES)Zpátky