Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2006


Radio Maryja čelí papeži

Zbyněk Petráček

Papežštější než papež. Tento příměr od minulého týdne (od 10. 04. 2006 - pozn. red. CS-magazínu) neplatí o polském ultrakatolickém Radiu Maryja. O zmíněné stanici je dlouho známo, že šíří nenávist vůči liberálům, homosexuálům, Rusům, Židům či Němcům, ale minulé úterý vyrazila na půdu ještě neoranou – navezla se do samotného Benedikta XVI. Ten prý slouží jako zbraň pro ty, kteří chtějí Maryji zničit tím, že ji obviňují z nenávisti k Židům. Právě oni to teď mají snadné. Profitují totiž ze skutečnosti, že „nový papež je Němec a je mu zatěžko bránit veřejně někoho, kdo je prohlášen za antisemitu“. Politická bitva o Radio Maryja dospěla do finále. Připomeňme si její důležité body.

Radio Maryja vysílá už šestnáct let z města Toruně a v jeho čele stojí člen řádu redemptoristů, páter Tadeusz Rydzyk. O obsahu vysílání již byla řeč, nicméně ačkoli jsou hlásané názory v rozporu s naukou Jana Pavla II., Vatikán se do loňského podzimu proti němu nijak neohrazoval. Změna přišla až v listopadu, když liberální křídlo polské biskupské konference – mj. kardinálové Dziwisz, někdejší tajemník Jana Pavla II., a Glemp, polský primas – při své pouti do Říma dosáhlo toho, že Svatý stolec vyslal do Toruně první signály nesouhlasu. I katolická média musí respektovat „autonomii politické sféry“, řekl tehdy papež. I když nebyl adresný, média to interpretovala jako nelibost nad podporou Radia Maryja pro stranu Právo a spravedlnost bratrů Kaczyńských. A jelikož v ní toruňský vysílač nerušeně pokračoval, v březnu vyrukoval papežský nuncius Józef Kowalczyk s „vážnou výstrahou“ vůči vedení redemptoristů, pokud s Radiem konečně něco neudělá. Krátce nato, 27. března, Maryja odvysílala zvláště vydařený příspěvek: Židé prý pod pláštíkem odškodnění požadovali od Polska „vyděračské peníze“, ponížili národ tím, že se prezentovali jako hlavní oběť Osvětimi, a z pogromu v Jedwabném v roce 1941, na němž se pod německou podporou podíleli polští venkované, prý udělali „akci státu“.

To už bylo moc pro všechny strany. Marek Edelman, poslední žijící velitel povstání ve varšavském ghettu, ostře vyzval premiéra a předsedu parlamentu, aby ukončili své vystupování v Radiu Maryja, neboť „cesta od slov nenávisti ke zločinům bývá někdy krátká“. Premiér Kazimierz Marcinkiewicz se sice ještě vykrucoval s poukazy na svobodu slova, ale šéf poslanců Marek Jurek se již k problému postavil čelem: 6. dubna poslal dopis páteru Rydzykovi, ve kterém vyžadoval omluvu za zmíněný příspěvek. Rydzyk se poté skutečně omluvil, ale jak bylo slyšet hned 11. dubna v pořadu o papeži a Němcích, kapitulovat zjevně nehodlá. „Vytahují do boje nejtěžší zbraně – Vatikán a Marka Edelmana,“ tvrdí Radio Maryja a chová se jako ukázkový sektář. K úvodem zmíněným, z pohledu fundamentalistů celkem logickým nepřátelům nyní přidává i papeže. Kdy přidá samo sebe? Bylo by to ve stylu Velikonoc a montypythonovského Života Briana.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky