Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2006


Mussolini ho stál místo

Radek Bartoníček

Bylo to jen několik slov v živém vysílání Českého rozhlasu, ale známého moderátora Aleše Cibulku stála místo. A to přesto, že ona slova nepronesl on, ale jeho host, zpěvačka Yvonne Přenosilová. „Pan Paroubek si trošku hraje na Mussoliniho,“ prohlásila na stanici Český rozhlas 2 - Praha v pořadu Jak to vidí v rámci dopoledního bloku Host do domu. Reakce vedení stanice byla okamžitá - Cibulka, který pořad dělal přes pět let, musel okamžitě skončit. „Jsem z toho šokovaná,“ zareagovala včera Přenosilová. „Vždyť jsem ta slova řekla já, nechápu, jak mohlo vedení rozhlasu zamést s jedním z nejlepších lidí, které má.“

Co se vlastně ve vysílání odehrálo? Cibulka s Přenosilovou se během téměř hodinového povídání několik minut strefovali do volební kampaně stran. „Strana zelených je taková impotentní strana,“ uvedla například Přenosilová, která nakonec pronesla i větu o Paroubkovi a Mussolinim.

Šéf rozhlasu vyhazov moderátora schvaluje

Je to tedy tak, že hosté veřejnoprávního rozhlasu si musí dávat pozor na jazyk a speciálně na to, co říkají o politice? Ředitel Českého rozhlasu 2 Jiří Vejvoda prohlašuje, že v žádném případě. Podle jeho včerejších slov nebyl problém v Přenosilové, ale v Cibulkovi. „Jestliže ona řekla o zelených, že jsou impotenti a premiéra srovnala s Mussolinim, měl Aleš zareagovat otázkou, zda jí taková přirovnání nepřipadají nesprávná. On ale mlčel,“ říká Vejvoda.

A za Vejvodou stojí i generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík. „Pokud bych byl na místě ředitele stanice, postupoval bych stejně,“ prohlašuje. Mediální expert Milan Šmíd naopak takový vyhazov označuje za příliš tvrdý. „V této pohnuté předvolební době jde o alibismus vedení rozhlasu. I kdyby pan Cibulka pochybil, a já si myslím, že možná pochybil, tak to neměli řešit tak radikálně,“ míní Šmíd. Vedení rozhlasu je na politicích nepřímo závislé. Politici volí Radu Českého rozhlasu, která vybírá ředitele. Sám Cibulka je velmi zklamaný. „Je mi líto, že jsem v tomto pořadu skončil. Hosté říkají své názory, těžko jim v tom lze zabránit.“ Na celý případ, na který včera jako první upozornila MF DNES, zareagoval i premiér Paroubek. „Nemám s tím nic společného,“ tvrdí rozhořčeně a hned dodává: Na „likvidaci“ redaktorů a pořadů, kde se o něm mluví nelichotivě, se prý nepodílí.

Co zaznělo v rádiu

CIBULKA: Co u vás rozhoduje, jestli půjdete k volbám, koho budete volit?

PŘENOSILOVÁ: Já vždycky chodím k volbám, to musím přiznat. A moje orientace je, myslím, dost jasná. Ne nadarmo jsem byla jedenadvacet let v emigraci. Ale pravda je, že dneska se rozhodovat je poněkud obtížnější, protože český národ chce mít vůdce. A vůdce není ani v jedné straně, takový ten razantní. Pan Paroubek, jak říkám, si trošku hraje na Mussoliniho, ale to mu, myslím, spíše uškodilo, než aby mu to přidalo. Jsou tací, kteří ho budou volit za to, že se s nikým nehrabe, že si s nikým nehraje, že nazývá věci správnými slovy, ale to jsou ty hospodský kecy. A pak když se jde k volbám, tak oni jedou na chatu.

(MFDNES)Zpátky