Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2006


Nájem mají stanovit soudy. Ty s tím však zatím otálejí

Irena Buřívalová

Vůle Ústavního soudu ČR, aby soudci stanovovali výši nájemného v jednotlivých sporech majitelů a nájemníků, zatím zůstává nevyslyšena. První očekávaný verdikt po tomto ústavním rozhodnutí včera (31. 05. 2006 – pozn. red. CS-magazínu) nepadl. Soudkyně Naděžda Vaňková z Obvodního soudu pro Prahu 7 spor přerušila. Prozatím se tak vyhnula stanovení výše nájemného, což odůvodnila tím, že počká na rozhodnutí Nejvyššího soudu v obdobné kauze stejného majitele.

O co v přerušeném sporu jde? Majitel domu v Praze 7 na Letné Richard Heřbolt se soudí s manželi Skoumalovými o nájemné 5 800 korun měsíčně. Skoumalovi za byt o rozloze 50 metrů čtverečních s toaletou mimo byt zatím platí 870 korun. Obě strany ještě před třemi týdny projevily vůli se dohodnout na výši nájemného, ze strany nájemníků přišla mezitím nabídka na zvýšení činže o 129 korun. To je však pro majitele nepřípustné řešení. „To by samozřejmě zdaleka nepokrylo náklady na údržbu bytu,“ uvedl majitel Heřbolt.

Podle obhájce nájemníků Petra Koška není důvod za nízké nájemné vinit nájemníky. „Majitel měl spíše žalovat stát. Moji klienti se ničím neprovinili,“ uvedl. Heřboltův advokát Stanislav Němec se proti rozsudku na místě odvolal s tím, že soudkyně proces zbytečně protahuje. „Dala od toho ruce pryč, nerespektuje nález Ústavního soudu,“ uvedl Němec. Mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil kauzu odmítl komentovat s tím, že se nesmí vyjadřovat k běžícím případům. Sama soudkyně svůj verdikt odůvodnila tím, že jí není jasné, jakým způsobem by mělo být nájemné stanovováno a má-li se řídit novým zákonem o jednostranném zvyšování nájemného, který již platí, či rozhodnutím Ústavního soudu.

Procesu byl přítomen i Girolamo Giormani z Hnutí na obranu realit, který soudkyni na chodbě před jednacím sálem obvinil z předpojatosti. „Regulovaná soudkyně hájí regulovaný nájem,“ pronesl na adresu Vaňkové Giormani, podle něhož je ovlivněna tím, že sama obývá byt s regulovanou činží. Vaňková se proti nařčení okamžitě ohradila: „Na moje rozhodování to nemá vůbec žádný vliv,“ řekla.

Majitel odcházel od soudu zklamán. Údajně se pouští do rekonstrukce domu Skoumalových a verdikt soudkyně mu situaci neulehčil. „Bude to stát miliony, takže rekonstrukci musím rozfázovat na etapy,“ uvedl. Sporem se nyní bude zabývat pražský městský soud.

(MFDNES)Zpátky