Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2006


Dvě pětiny turistů navštíví Česko jen na jeden den

Mnoho zahraničních turistů se v Česku ani pořádně nerozkouká a jede ještě týž den zpět. Z výzkumu společnosti Stem/Mark pro vládní agenturu CzechTourism vyplývá, že dvě pětiny zahraničních návštěvníků Česka se v zemi zdrží jen na jeden den.

Nejčastějším důvodem návštěvy jsou nákupy nebo obchodní jednání. Stejně velké množství turistů pak v zemi tráví více dnů, zbylá pětina používá Česko jako tranzitní zemi.

Společnost Stem/Mark, která provedla výzkum na 18 silničních hraničních přechodech a ruzyňském letišti na vzorku 26 tisíc respondentů, odhadla, že od dubna do konce letošního března navštívilo Česko téměř 21,5 milionu lidí. Nejvíce jich přijíždí v letních měsících, nejméně naopak na začátku roku.

Průměrná útrata zahraničního hosta činí 2 310 korun u jednodenního a 2 780 korun u vícedenního pobytu. Turisté, kteří Českem jen projíždějí, tu nechají přibližně tisícovku. Kromě nákupů v Česku zahraniční turisté vyhledávají nejvíce rekreaci, zábavu či návštěvu turisticky známých měst. V 70 procentech případů přespávají v hotelech.

(šte)

(MFDNES)Zpátky