Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2006


V Česku se šíří otrocká práce

Klára Tylová

Nezájem veřejnosti a rozšířená korupce můžou za to, že se v ČR rozmáhá otrocká práce cizinců. Vyplývá to ze studie, kterou pro ministerstvo vnitra vypracovala agentura Gabal Analysis & Consulting. "Je vysoce pravděpodobné, že významný podíl peněz vytěžených z obchodu s lidmi je investován do zajištění snižování rizika odhalení, postihu a sankcí," tvrdí studie, podle níž je korupce přítomna i na konzulárních úřadech.

Na kvetoucí obchod s lidmi v ČR na začátku května upozornil i Úřad OSN pro drogy a kriminalitu. Ministerstvo vnitra proto chystá řadu opatření, která by měla obchodu s lidmi zamezit. Firmy by měly do budoucna na svých výrobcích a v propagačních materiálech uvádět, že nevyužívají otrocké práce, a na Ukrajině má vzniknout česká agentura, která bude cizincům pomáhat získat legálně v Česku vhodné zaměstnání. Chystá se také osvětová kampaň pro veřejnost.

"Pro Čechy je samozřejmost, že například Ukrajinci zde pracují v hrozných podmínkách," řekl Jakub Švec z bezpečnostního odboru ministerstva vnitra. Příští rok by tak měly v Česku na otrockou práci upozorňovat billboardy, letáky i televizní spoty.

Problém korupce by měl omezit vznik státní nebo polostátní agentury na Ukrajině, díky níž by se zjednodušil přístup cizinců na český pracovní trh. "Problém korupce existuje, protože možnosti získání práce legální cestou jsou pro cizince ztížené," uvedl Švec. "Agentura by měla k dispozici poptávku českých zaměstnavatelů a tato místa by na Ukrajině nabízela. Potom by zájemcům zprostředkovala například vyřízení dokladů nebo ubytování," dodal. Zřízení agentury by mělo ministerstvo vládě navrhnout na konci roku.

(Český a slovenský svet, www.czsk.net/svet)Zpátky