Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2006


Atentát na Adenauera prý plánoval Begin

Někdejší izraelský premiér Menachem Begin prý hrál ústřední roli v nezdařeném pokusu o atentát na německého kancléře Konrada Adenauera v roce 1952. Chtěl tak prý překazit podpis smlouvy o reparacích mezi oběma státy. Vyplývá to z deníku Eliezera Sudita, jednoho z mužů, kteří se na atentátu podíleli, jak napsal izraelský deník Haarec. Suditův deník, jenž byl publikován jen v omezeném počtu kopií, vlastní dopisovatel německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung v Izraeli. Výňatky z deníku odhalily, že Begin věděl o plánovaném atentátu na Adenauera a že inicioval schůzky, na kterých se operace měla dohodnout.

Sudit kromě jiného píše, že slyšel o tom, že tehdejší vůdce izraelské opozice a pozdější ministerský předseda chce prodat své zlaté hodinky ve chvíli, kdy se plánovaná akce ocitla ve finančních nesnázích. Beginův osobní tajemník Jehiel Kadišai a Herzl Makov, ředitel Centra Menachema Begina, v pondělí Haarecu řekli, že o premiérově podílu na případu nic nevědí.

Dne 27. března 1952 zabila úředníka mnichovského policejního prezidia nálož skrytá v balíčku určeném německému kancléři. V ten samý čas poslala skupina, která se pojmenovala Židovská partyzánská organizace, dva dopisy obsahující výbušniny na místo setkání německé a izraelské delegace.

O několik týdnů později zatkla francouzská policie pět Izraelců, kteří byli podezřelí z pokusu o atentát na Adenauera. Jedním ze zatčených byl právě Sudit, bývalý člen podzemní organizace Irgun. Ta existovala před vznikem státu Izrael a vedl ji pozdější premiér Begin. Sudit údajně připravoval nálož a vložil ji do balíčku adresovaného kancléři Adenauerovi.

„Nechceme peníze Němců“

Sudit ve svém deníku také píše, že se tajně setkal s Beginem a navrhl mu operaci, která by otřásla světem a ukázala, že ne všichni Izraelci jsou ochotni přijmout peníze jako odčinění německé viny na vyvraždění evropských Židů během druhé světové války. Uvádí, že Begin byl kvůli jednání o této smlouvě velice nešťastný. Byl prý za každou cenu připraven podpisu smlouvy zabránit.

Tehdejší vůdce izraelské opozice a pozdější premiér rovněž představil Sudita dalším lidem z Irgunu, mezi jinými i Abbovi Šercerovi, hlavě výzvědných služeb Irgunu. To on měl Suditovi říct o Beginově plánu prodat hodinky. List Frankfurter Allgemeine Zeitung v pondělí oznámil, že v blízké budoucnosti zveřejní výňatky z deníku. Izraelský korespondent Jörg Bremer deníku řekl, že Sudita několikrát prosil o rozhovor. Ten ho ale vždy odmítl s tím, že s Němcem mluvit nebude.

(ČTK)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky