Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2006


Muž unesený KLDR viděl svou matku

Eduard Freisler

Severokorejský režim od roku 1953 unesl přes tisíc Jihokorejců. Ti učili agenty KLDR, kteří byli poté v Jižní Koreji nasazeni.

Psal se rok 1978 a Jihokorejci Kim Young-namovi bylo 16 let. Jednoho rána si s přáteli vyjel na pláž na západní pobřeží. Domů se už ale nevrátil, jako by se po něm slehla zem - na téměř 30 let. Chlapec byl zřejmě unesen severokorejskými agenty. Young-nam se jim hodil do programu výuky agentů nasazených v jeho rodné Jižní Koreji. Byl dostatečně zralý na to, aby mohl budoucím členům tajné služby KLDR dávat přednášky o jihokorejském jazyce i kultuře, dostatečně mladý a nevinný na to, aby mu režim diktátora Kim Čong-ila vymyl mozek. KLDR nicméně v jeho případě únos vylučuje, úřady ho prý nedávno „náhodou objevily na území Severní Koreje“.

Zemřel steskem

Young-nam se tak včera po více než 28 letech mohl setkat se svou matkou - dnes 82letou Choi Gye-wol. Bylo to setkání plné emocí. Dnes 44letý Young-nam se slzami v očích před svou matkou usazenou na invalidní vozík poklekl se skloněnou hlavou. Gesto úcty i odpuštění. „Neplakej, vždyť dnes je nejšťastnější den mého života,“ řekla mu matka. Jejich příběh sledovala jihokorejská média léta s velkou pozorností. Gye-wol prý při životě držela jen naděje na setkání se svým ztraceným synem. Stařenka, která již skoro nepřijímá potravu a trpí nespavostí, pro svého syna připravila spoustu dárků. Jihokorejský list Čoson ilbo popsal její rozpaky nad jejich sháněním. Vždyť Young-nam chodil do školy, když ho viděla naposledy. Například se doslechla, že syn je dnes silný kuřák, tak jako jeho zesnulý otec. O něm Gye-wol tvrdí, že zemřel steskem po synovi.

Od setkání si mnohé slibovaly i další rodiny, kterým Severokorejci rovněž měli unést děti. Jihokorejská média ale pochybovala o tom, že by Young-nam mohl svobodně mluvit. Podle nich režim Kim Čong-ila setkání povolil pod podmínkou, že o okolnostech únosů i života v KLDR Young-nam pomlčí.

Japonská aktivita

Každopádně takto unesených Jihokorejců má být v nejděsivější diktatuře světa, jak je dnes Severní Korea označována, stovky. Podle agentury Reuters se jedná o více než 1 000 lidí. Zmíněný list Čoson ilbo včera ve svém komentáři kritizoval vládu za lhostejnost, se kterou přistupuje k osudu svých krajanů.

Upozornil přitom na aktivity Japonska, jehož obyvatele agenti KLDR také unášeli. Faktem je, že japonský premiér Džuničiró Koizumi se na podzim roku 2002 setkal s Kim Čong-ilem a domluvil propuštění pětice z 13 v minulosti unesených Japonců. Slíbil přitom za to zubožené KLDR nespecifikovanou ekonomickou pomoc. Kim Čong-il tehdy řekl, že zbylých osm Japonců již zemřelo.

V případě Japonky Megumi Yokotové se ale zřejmě jedná o bohapustou lež. KLDR totiž zhruba před rokem Japonsku poslala její údajné ostatky s tím, že Megumi spáchala sebevraždu. Vzorky DNA ale odhalily, že Severní Korea poslala ostatky jiných lidí. Japonci měli po ruce vzorky DNA její dnes již 18leté dcery. Kruh se na tomto místě uzavírá, tuto dívku s Megumi totiž zplodil Kim Young-nam...

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky