Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2006


Sebevědomý český blbec

Ross Hedvíček

V americké televizi se poslední dobou objevila řada reklam, kde herci mluví česky (někdy polsky). Američanům to připadá strašlivě exotické. Nejenže záběry Prahy jsou velmi časté, ale objevují se i záběry z venkova.

V reklamě na pojišťovnu Travellers je scéna, kdy ve středověce vypadajícím městečku (snad to mělo být Česko, já si ale myslím, že to byl Innsbruck, v Česku by nebylo tak uklizeno) si mladý muž na mostě nad řekou připíná na ruce křídla stylu Otto Lilienthal nebo Ikarus a s rozpraženýma rukama skáče z mostu dolů a klouzá vzduchem nad řekou. A lidi nadšeně křičí - česky: „On letí! On letí!" což mne probralo z dřímoty na gauči a našpicoval jsem uši.

Další záběr kamerou - přes most prochází takový typický český buran z hospody někde v jižních Čechách s placatou čepicí, neoholený, zřejmě páchnoucí potem, ve špinavém saku a jen tak pohrdavě, na půl huby a s otrčeným pyskem poznamená: „Stejně neumí plavat!"

To mne zaujalo, to pohrdání, ta přehlíživost, to neuznání snahy někoho jiného. Burana nezajímá, že ten druhý chce létat, on vidí jen, že (možná) neumí plavat. To bylo tak úžasné české! Kde se to v těch lidech bere, ta všeobecná nenávist a jak to, že je to v nich dodnes?

Vždyť slyšíme vlevo vpravo, že dnes už mají v Česku všechno, technologie, jakékoliv zboží, všichni jezdí mercedesy, všichni byli v Americe, všichni jsou úžasní znalci čehokoliv a náramní světáci, že je to tam už dávno všechno jako na Západě.

Ovšem, když se podíváte do českých internetových stránek, je obrázek najednou úplně jiný. Žádní spokojení čeští světáci v mercedesech tam nejsou! Vypadá to, že tam ani není nikdo přes 30, že strašně přestárlí lidé nezvládají v Česku základy počítačové komunikace. Je tam jen mladistvá lůza s pěnou u nevymáchaných tlam, pološílená zvěř nakažená vzteklinou a komunismem, která, ačkoliv sama nikdy či ještě nic nedokázala, tak nemá respekt k úspěchům a snahám jiných. Neznají nic, jen dštít zlobu a posměšky, aniž sami vědí, kde se píše měkké a kde tvrdé i nebo y.

Kde se najednou vzala tahle ztracená mentálně bezprizorná generace české mládeže, která, aniž se obtěžuje naučit se anglicky, cizí jazyk, vlastně COKOLIV, tak zcela sebevědomě dokáže tvrdit, že Bush je horší než Hitler a všechno, co dělá Amerika, je špatné a je to totéž, co dříve dělali Rusové? Došlo k celonárodnímu inteligenčnímu úpadku a poklesu soudnosti?

Nedávno jsem četl zprávu, že v Severní Koreji se za posledních 30 let snížila průměrná výška Severokorejce o téměř dva palce - cca o 5 cm - následkem všeobecně rozšířené podvýživy! Došlo také k úpadku průměrné české národní inteligence následkem padesát let trvající intelektuální podvýživy? Degeneruje český národ?

Pokud se podíváte na diskusní fóra v českém internetu - ať už je to Neviditelný pes, iDnes anebo kdekoliv jinde, pak musíte nutně dospět k názoru, že ano.

Na konci oné reklamy je vidět, jak se onen letec v dálce skutečně zřítí do vody. Zda uměl či neuměl plavat, tam už není. Ono to taky není tak důležité. Tedy tady, ne v Česku.Zpátky