Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2006


Chuligány umlčí ozvěna

Fotbaloví fanoušci bývají nevybíraví. Z tribun zaznívají urážky hráčů, trenérů i rozhodčích. Výjimkou nejsou ani rasistická hesla. FIFA bojuje s rasismem osvětovou kampaní. V Nizozemsku se rozhodli zaútočit na chuligány v ochozech jejich vlastním pokřikem.

Úkolu se ujal Sander van Wijngaarden z Nizozemské organizace pro aplikovaný výzkum v Delftu. Van Wijngaarden je odborníkem na akustické zákonitosti mezilidské komunikace a nedávno na mezinárodní konferenci Americké akustické společnosti referoval o slibných výsledcích zvukového boje s fotbalovými chuligány. „Víme, že lidé propadají zmatku, když jim pouštíte jejich vlastní řeč s mírným zpožděním. Rozhodli jsme se vyzkoušet, jak bude taková ozvěna vlastních hlasů působit na skupinu lidí,“ vysvětloval van Wijngaarden ve svém referátu. „Vzhledem k velkému počtu lidí na stadionech to není jednoduchý úkol.“

Van Wijngaarden a jeho kolegové vyvinuli prototyp jakési umělé ozvěny. Mikrofony snímají pokřik z tribuny a fanouškům jej přehrávají z reproduktorů s mírným zpožděním. Pokud se tato uměle vytvořená ozvěna zpozdí za pokřikem o dvě desetiny sekundy, začnou mít fanouškové s hulákáním velké potíže. Ozvěna jejich vlastních hlasů zpožděná o jednu sekundu je už zmate natolik, že musí chtě nechtě zmlknout. Ukázalo se to při testech na stadionu, kde v roli fotbalových výtržníků vystupovalo 350 dobrovolníků.

Umlčení fotbalových hooligans umělou ozvěnou vyžaduje poměrně drahé vybavení - dobře umístěné a chráněné mikrofony a reproduktory na tribunách. Ozvěna musí být dost silná, skoro tak silná jako samotný pokřik fanoušků.

Psychologové se obávají, že když si nebudou moci fanoušci vybít vztek řevem, najdou si jinou „zábavu“. Třeba rvačky. A to by se pořadatelé dostali z louže pod okap. Podle britského sociologa Johna Williamse, který se na Leicester University zabývá „fotbalovou kulturou“, mohou fanoušci vnímat instalaci „umělé ozvěny“ jako výzvu. „Dovedu si představit, že fanoušci budou vykřikovat rasistická hesla jen proto, aby odzkoušeli umělou ozvěnu a pokusili se její účinky překonat,“ říká Williams.

(jp)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky