Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2006


Hejtman kritizuje odříznutí střechy u hranic

Marek Kerles

Jihočeský hejtman Jan Zahradník si oficiálně postěžoval ministrovi vnitra Františku Bublanovi na postup českých úřadů v kauze rakouského hotelu Guglwald, který částí střechy přesahoval na české území. Fakt, že hoteliér musel na základě rozhodnutí společné česko-rakouské hraniční komise střechu v úterý před zraky mnoha novinářů odříznout, může podle hejtmana poškodit jihočeské zájmy a narušit vztahy mezi Jihočechy a Rakušany. Zahradník tvrdí, že ministerstvo vnitra mohlo nalézt způsob, jak se nucenému řezání střechy na hranicích vyhnout. „Jsem přesvědčen, že v případech, jakým je kauza hotelu Guglwald, je nutné hledat konstruktivní řešení a nenechat dojít vývoj až do takových konců,“ uvedl jihočeský hejtman v dopise Bublanovi.

Řada Jihočechů se podle něj domnívá, že místo teatrálního odstraňování dvaceticentimetrového okraje střechy se mohly obě země dohodnout třeba na výměně území. „Takhle se prezentujeme jako obtížný soused, který na jedné straně usiluje o spolupráci, otvírání hraničních přechodů, vstup do Schengenského prostoru a na druhou stranu neumí nalézt lidské řešení v jednoduché věci,“ uvedl Jan Zahradník. I když v případě hotelu Guglwald šlo o chybu rakouských úřadů, které hoteliérovi vydaly stavební povolení na základě nepřesných map, česká strana mohla údajně vyjít Rakušanům vstříc. „Jsme sousedé v rámci EU a státní hranice už nemá zdaleka takový význam jako v minulosti,“ řekl Zahradník LN. Zároveň Bublana vyzval, aby v podobných případech ministerstvo vnitra alespoň kontaktovalo vedení kraje a zkonzultovalo s ním další možný postup.

Rakouský hoteliér Dietmar Hehenberger postavil před pěti lety nové hotelové křídlo na základě platného stavebního povolení tak, že zadní stěna budovy stála oficiálně metr a čtvrt od hranice, a ani dvaceticentimetrovým okrajem střechy tedy nenarušovala mezinárodní smlouvy o státní hranici. Tato dohoda totiž stanoví, že podél hranice musí zůstat na každé straně metrový pás bez jakékoliv zástavby. Následné, přesnější měření hraniční čáry však prokázalo, že hotel ve skutečnosti leží blíže k hranici, a okraj střechy dokonce přesahuje na české území. Ačkoliv hoteliérovi nejprve rakouské úřady pohrozily, že bude muset zbořit celou budovu, nakonec se spokojily s odříznutím střešního okraje. České ministerstvo vnitra přitom tvrdí, že se jednalo o jediné možné řešení.

Mluvčí ministerstva Radka Kovářová navíc tvrdí, že rozhodnutí o odříznutí střechy bylo výsledkem jednání společné česko-rakouské hraniční komise. „Rakušané s takovým řešením souhlasili a nikdy nás kvůli této kauze nežádali o žádnou pozemkovou směnu,“ uvedla Kovářová. Podobných případů, kdy stavby na rakouském či německém území narušovaly smlouvu o státní hranici, se podle ní v minulosti vyskytlo už několik. „Majitelé museli stavbu vždy odstranit,“ řekla LN Kovářová.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky