Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2006


Ztřeštění Američané

Emanuel Mandler

Ty tam jsou doby, kdy Evropané pohlíželi na Američany s větší či menší úctou. Dnes průměrný Evropan dobře ví, že Američané jsou občané potřeštěného státu, který využívá své enormní hospodářské a vojenské moci k tomu, aby vydával hrůzné sumy dolarů k honu na teroristy a vytvářel další nebezpečné situace ve světě.

Konečně dorazila americká ztřeštěnost až k nám. Jako by Američané zapomněli na závažné vyjádření našeho prezidenta, který srovnal eventuální americkou základnu v Česku se sovětskou vojenskou okupací Československa v srpnu 1968. A už Spojené státy zkoumají znovu: nechtěli by Češi na svém území pořádnou americkou vojenskou základnu, která by údajně měla chránit bezpečnost západního světa? Taková naivita! Ještě neochladl skandál kolem přeletů amerických letadel nad Evropou - americké letouny létaly přes Evropu, a to proto, jak jsme slyšeli z mnoha důvěryhodných zdrojů, aby dopravily zajatce do míst, kde budou podrobeni nelidskému mučení. Zatím se tyto zprávy nepotvrdily, ale kdoví… Také si Spojené státy zbytečně znepřátelují muslimský svět tím, že podporují sídlo sionismu. Tím je sice demokratický, ale nepopulární Izrael, který spolu s nimi představuje jedno z největších nebezpečí pro svět.

A teď vážně. O americké základně v Česku se sice ještě příliš nehovoří, ale to je proto, že tu máme kromobyčejný povolební zmatek. Až jen trochu utichne, hned se uvidí. Ostatně něco přece jen víme už dnes. Víme, že je tu marxisticko-leninská strana, která by zřejmě souhlasila s umístěním cizí základny na našem území, ale musela by to být základna komunistická nebo aspoň protiimperialistická. Velitel dalších mandátů levice (do sta) Jiří Paroubek se už také nechal slyšet, že by se o americké základně mohlo diskutovat. Ovšem, dodal, Česko by ji mohlo na svém území dovolit jen na základě referenda, a to by s ní musela souhlasit velká většina voličů. Už vidím, jak 80 % občanů s nadšením hlasuje pro americkou základnu. Kromě toho: naši občané věří svému prezidentu a ten by už jim vysvětlil, jak není v našich národních zájmech, aby si tu někdo cizí zřizoval základnu.

Češi přece dobře vědí, že by taková základna – když už – sloužila americkým zájmům, a ne našim. A v tom je zakopaný pes. To, co racionálně uvažující občan chápe jako obrannou mezinárodní samozřejmost, vidí mnoho lidí, polekaných propagandou, jako projev zájmů imperialismu. Spousta Evropanů nechápe, že světová supervelmoc musí vydávat ohromné množství dolarů na svou obranu, ale tím ovšem i na obranu celého západního světa. Domnívá se, že Americe jde hlavně o ropu. (Z globálního pohledu jistě také: jak bychom jezdili, kdyby nám šejkové s Putinem zavřeli všechny kohoutky?) A nechápe, že západní Evropa je ideově a politicky v takovém stupni rozkladu, že pokud bude ohrožena, opět jí nezbude než volat Spojené státy o pomoc.

Budeme mít nový parlament i novou vládu. Samozřejmě, že by na tom nebylo nic patolízalského, kdyby se Česko nezdráhalo, nezdůrazňovalo nadbytečně svou suverenitu a přímo Američanům základnu nabídlo. Česko má přece dnes už odpovědnost i jako stát Evropské unie a takový postup by ukázal, že existují státy Unie, ve kterých se neusídlil antiamerikanismus, ale naopak vůle ke společné a skutečné obranné spolupráci.

Bojím se ovšem toho, co ukáže skutečnost: že sice v dobré vůli, ale přece jen jsem si takové řešení jako možné jen vymyslel…Zpátky