Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2006


Manžele z USA ocenili za záchranu Židů

Posmrtně byl včera oceněn americký manželský pár v izraelském památníku holocaustu Jad Vašem za záchranu 2 000 Židů před nacisty v době druhé světové války. Během slavnostního ceremoniálu se Martha a Waitstill Sharpovi stali teprve druhým a třetím Američanem zaneseným do seznamu „Spravedlivých mezi národy“, na němž figurují lidé jiné národnosti než židovské, kteří zachránili Židy.

Sharpovi opustili své dvě malé děti a svůj dům v Bostonu, aby v roce 1939 odjeli do Prahy, kde pomohli stovkám uprchlíků uniknout před nacistickými okupanty. Když o šest měsíců později z okupovaného Československa odjížděli, museli spálit dokumentaci své práce. Poté z Lisabonu pomáhali organizovat odjezd uprchlíků z nacisty obsazené Francie do Španělska, posléze do Portugalska a nakonec do Spojených států.

Jménem svých prarodičů přijal vyznamenání v Jad Vašemu vnuk Sharpových Artemis Joukowski III. Připomněl, že měli schopnost využívat malé fondy a své sociální zkušenosti, aby pomohli skrývajícím se lidem dostat se z Evropy do Spojených států.

Vyslance Waitstilla Sharpa a sociální pracovnici Marthu Sharpovou pověřil záchrannou misí v době války výbor unitářské služby. Součástí práce manželů bylo například podplácet španělské pohraniční strážce cigaretami, vytvářet konexe s velvyslanectvími USA, aby získali víza někdy i bez schválení ministerstva zahraničí Spojených států, a hledat Američany, kteří by adoptovali uprchlé děti.

Na jedné ze svých misí Martha Sharpová dokázala dostat z Evropy do nových domovů v USA 29 ohrožených dětí ve věku od tří do 16 let, z nichž devět bylo židovských. Patřila k nim také tehdy čtrnáctiletá Rosemarie Feiglová, která se dnes rovněž na slavnostní obřad do Jeruzaléma dostavila.

Cti být zařazen mezi Spravedlivé mezi národy se dosud dostalo téměř 21 000 lidí.

(čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky