Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2006


Muž, který porazil Polsko: „Mám šťastný den!“

Polský právník Bartlomiej Sochanski dosáhl včera pozoruhodného úspěchu. Své klientce -majitelce domu polského původu Marii Hutten-Czapské - vyhrál spor s nikým menším než s polským státem. „Jsem velmi šťastný, doufám, že nyní se nám podaří dohodnout se státem nějakou kompenzaci materiálních škod,“ uvedl včera (19. 06. 2006 - pozn. red. CS-magazínu) pro MF DNES Sochanski, když se vracel autem z jednání Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Evropský soud uznal jeho klientce morální kompenzaci ve výši 30 tisíc a soudní výlohy za 22,5 tisíce eura. Náhradu hmotné škody si však mají obě strany dojednat. Pokud se to nepodaří do půl roku, soud může částku sám určit.

Pětasedmdesátiletá Hutten-Czapská je majitelkou nemovitosti s regulovanými nájemníky a pozemku v polské Gdyni. Dlouho žila ve Francii, v současnosti se usadila v polské Poznani. Podle rozsudku štrasburského soudu patří Czapská mezi zhruba 100 tisíc polských majitelů domů, kteří jsou poškozeni regulací nájmů v zemi, z níž profitují statisíce nájemníků. Regulace drží podle soudu nájmy tak nízko, že majitelé nemají možnost své domy udržovat v dobrém stavu, a už vůbec nemají možnost na svých nemovitostech vydělat. „Je to pozůstatek komunistického režimu, ta situace je podobná v celé východní Evropě včetně Česka,“ říká Sochanski a předpovídá úspěch i stížnostem českých majitelů, kteří na soud čekají.

Czapská podala stížnost do Štrasburku už v roce 1994. Soud se jí začal zabývat v roce 2003. V únoru 2005 Malý senát (složený ze sedmi soudců) uznal, že majitelku polský stát diskriminuje. Polsko se v květnu odvolalo k vyšší instanci, takzvanému Velkému senátu (17 soudců). Ten včera předchozí rozsudek potvrdil.

(iri)

(MFDNES)Zpátky