Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2006


Němci jsou nejchytřejší

Obyvatelé Německa mají nejvyšší IQ z evropských národů, Češi patří k průměru.

Británie a Francie jsou odvěkými rivaly. Zatímco ve středověku si tyto dva státy vyřizovaly své půtky prostřednictvím válečných tažení, v pozdějších dobách se vzájemná rivalita řešila spíše slovními přestřelkami. Teď se soupeření přesunulo na pole vědy a Britové zaznamenali výrazný úspěch: díky novému výzkumu získali oficiální potvrzení, že jsou inteligentnější než Francouzi. Studie, kterou zveřejnil britský list The Times, má ovšem jistou vadu na kráse: jejím autorem je Brit. Konkrétně profesor Richard Lynn, který už v minulosti proslul svými kontroverzními názory na ženy a na některé lidské rasy.

Lynn porovnal řadu inteligenčních testů, které vyplňovali příslušníci různých národů. Na základě dosažených výsledků dospěl k závěru, že nejinteligentnějším národem Evropy jsou Němci, kteří získali v průměru 107 bodů IQ. Těsně za Němci skončili Nizozemci a Poláci. Britové jsou osmí, Francouzi až devatenáctí z třiadvaceti hodnocených národů. Na posledním místě žebříčku se krčí Srbové s průměrným IQ 89. Češi jsou třináctí s 98 body.

Zima svědčí inteligenci

Důvodem rozdílných „národních“ IQ je podle Lynna klima. Lidé žijící v severských chladnějších oblastech mají objemnější mozek. Jak spočítali odborníci z Ulsterské univerzity, obyvatelé severní a střední Evropy disponují mozkem o průměrném objemu 1 320 centimetrů krychlových, zatímco obyvatelé jižní a jihovýchodní Evropy se mohou pochlubit jen 1 312 centimetry krychlovými mozku.

Podle Lynna spočívá tajemství chytrých Seveřanů v tom, že se už v dávných časech museli vypořádat s obtížnějšími překážkami než jejich kolegové z jihu Evropy. „Lidé v severních oblastech museli přežít tuhé zimy. Sníh přikryl veškeré rostlinstvo, a tak byli Seveřané nuceni lovit zvěř,“ vysvětluje Lynn. „Na vývoj mozku má vliv i složení potravy. Lidé z jihovýchodu Evropy byli částečně ochuzeni o bílkoviny, minerály a vitamíny, které jsou obsaženy v mase. Proto se jejich mozek nevyvinul do té míry jako u lidí ze severu,“ objasňuje profesor svou hypotézu.

Chytřejší vítězí

Lynn upozorňuje, že v každém evropském státě jsou inteligentnější lidé soustředěni spíše ve velkých městech. Jako příklad uvádí Británii, kde se osvícenci a vzdělanci obvykle stěhovali do Londýna a okolí. „Usadili se tu a měli potomky, kteří podědili vysokou inteligenci,“ říká Lynn. Předkládá i důkazy: v Irsku a Skotsku je průměrné IQ 97, oproti tomu Anglie a Wales má IQ 100,5 a v samotném Londýně dosahuje IQ obyvatel úrovně 102. Podobné rozdíly vysledoval Lynn i ve Francii, kde Pařížané dosahují v inteligenčních testech podstatně lepších výsledků než venkované ze zemědělských oblastí.

Lynn se domnívá, že Britové porazili v četných válkách Francouze právě proto, že bojovníci z ostrovního státu byli inteligentnější. „Strana obdařená větším IQ obvykle vyhraje. Je to historické pravidlo, i když doposud neuznané. Výjimkou je, když má inteligentnější soupeř podstatný početní nedostatek, jako tomu bylo u Němců po roce 1942,“ přesvědčuje Lynn.

Lynn se zabývá srovnáváním inteligence národů už tři desítky let. Loni sepsal studii, podle níž mají muži v průměru o pět bodů vyšší inteligenční kvocient než ženy. Již dříve publikoval názor, že afričtí domorodci mají nejnižší průměrné IQ ze všech etnických skupin. Nejlépe na tom prý jsou obyvatelé východní Asie (například Japonci), následují Evropané, poté lidé z jižní Asie, původní obyvatelé Ameriky a australští aboriginové.

Evropané a jejich IQ (výsledky jsou zaokrouhleny)

1. Německo IQ 107

2. Nizozemí IQ 107

3. Polsko IQ 106

4. Švédsko IQ 104

5. Itálie IQ 102

6. Rakousko IQ 101

7. Švýcarsko IQ 101

8. Británie IQ 100

9. Norsko IQ 100

10. Belgie IQ 99

11. Dánsko IQ 99

12. Finsko IQ 99

13. Česko IQ 98

14. Maďarsko IQ 98

15. Španělsko IQ 98

16. Irsko IQ 97

17. Rusko IQ 96

18. Řecko IQ 95

19. Francie IQ 94

20. Bulharsko IQ 94

21. Rumunsko IQ 94

22. Turecko IQ 90

23. Srbsko IQ 89

(tpa)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky