Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2006


Polští majitelé domů žádají 100 miliard

Majitelé domů v Polsku budou žádat odškodné 14 miliard zlotých, v přepočtu téměř sto miliard korun, za regulaci nájmů ve svých domech. „Polští politici budou muset zaplatit za to, že si zahrávali s naším majetkem,“ uvedl náměstek Národního sdružení majitelů domů Tomasz Urbaš. Prvních pět majitelů domů již podalo k oblastnímu soudu ve Varšavě žalobu na stát. Podle odhadů Urbaše je v Polsku asi 50 tisíc poškozených majitelů a částka odškodného by mohla dosahovat dokonce až patnácti miliard zlotých. „Hlásí se nám asi sto majitelů denně,“ uvedl Urbaš pro deník Gazeta Wyborcza.

Oznámení majitelů domů přichází dva dny po klíčovém rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku (padlo 19. 06. 2006 - pozn. red. CS-magazínu). Ten se zabýval stížností Francouzky polského původu Marie Hutten-Czapské, která si na postup polských úřadů stěžovala a soud jí dal za pravdu. Soud Hutten-Czapské přiznal 30 tisíc eur (asi 850 tisíc Kč) za morální újmu a 22,5 tisíce eur (asi 640 tisíc Kč) jako úhradu nákladů řízení. Náhradu ušlého příjmu má v šestiměsíční lhůtě vyřešit polský stát. Podle mluvčí polského ministerstva financí Anny Sobočinské se peníze pro Hutten-Czapskou najdou, sto miliard korun by však státní kasu zruinovalo.

Polsko se potýká s nedostatkem bytů, štrasburský soud vládu vládu vyzval, aby regulaci nájemného přesto zmírnila. Současný zákon chrání nájemníky a majitelům domů neumožňuje zvyšovat nájemné na tržní úroveň. Například ve Varšavě je regulovaný nájem maximálně deset zlotých (asi 70 korun) za metr čtvereční, tržní nájem je zhruba dvojnásobný. V domech soukromých majitelů žije asi 600 tisíc polských rodin. Pro české majitelé domů, kteří podali do Štrasburku zhruba 3 000 stížností, je rozhodnutí soudu významným precedentem. Od státu žádají až 50 miliard korun. Soud by se měl začít stížnostmi zabývat ještě letos.

(sti, ČTK)

(MFDNES)Zpátky