Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2006


Severokorejské „gulagy“ drží 150 000 vězňů

V šesti pracovních táborech pro politické vězně v Severní Koreji je drženo na 150 000 lidí. Uvedl to jihokorejský opoziční politik s odvoláním na špionážní zdroje své země. Počet internovaných Severokorejců podle poslance Song Jong-suna potvrzuje odhad amerického ministerstva zahraničí, podle něhož komunistická Korea drží v politických táborech 150 000 až 200 000 vězňů. Většina z vězňů, mezi nimiž jsou rodiny uprchlíků nebo ti, kdo se o útěk z KLDR pokusili, je odsouzena na doživotí, citoval Song ze zprávy jihokorejské výzvědné služby.

Severokorejští vězňové jsou zbaveni jakýchkoliv základních práv a jsou nuceni každý den tvrdě pracovat zejména v uhelných dolech, při těžbě dřeva a na polích. Nesmějí se ženit ani mít děti. Jejich porce potravy nepřesahuje 100-200 gramů, trpí podvýživou a nemocemi. Kdo se pokusí o útěk, nebo je zapleten do nepatřičné sexuální aféry, je popraven.

Kang Čol Hwan, který uprchl ze Severní Koreje v roce 1992, předtím sloužil deset let v jednom z těchto táborů. „Internované ženy podstupovaly nucené potraty, když otěhotněly, a pokud se děti narodily, byly zabíjeny,“ vzpomíná.

(ČTK, AP)

(MFDNES)Zpátky