Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2006


Střecha hotelu „uhnula“ hranici

Rakouský hoteliér Dietmar Hehenberger po dlouhém a marném boji s úřady uřízl na svém hotelu část střechy narušující hraniční pásmo s Českem. Motorová pila tak ukončila takřka rok trvající spor o to, zda jedno křídlo hotelu nestojí příliš blízko česko-rakouské hranice.

„Mám sice ještě jednu možnost odvolání, ale už se odvolávat nebudu. Možná by mi nakonec vznikla ještě větší škoda,“ řekl LN Hehenberger krátce poté, co před zraky mnoha rakouských i českých novinářů odřízl část střechy svého luxusního hotelu. Protože ve střeše jsou zabudované solární panely, které bude zřejmě nutné posunout, odhaduje hoteliér škodu na nejméně 5 000. „Jsem smířen s tím, že mi tuhle ztrátu nikdo neuhradí. Vzhledem k tomu, že mi ale úřady chtěly původně zbourat celou budovu, mám vlastně ještě štěstí v neštěstí,“ tvrdí Hehenberger. Jeho hotel stojí nedaleko hraničního přechodu Guglwald-Přední Výtoň, zhruba osm kilometrů od přehrady Lipno.

Celá kauza, o které v Česku jako první informovaly Lidové noviny, začala už před pěti lety. Tehdy Hehenberger požádal místní stavební úřad o povolení dostavět ke svému hotelu další křídlo a úředníci mu stavbu bez problémů povolili. Na jejich mapách totiž zadní stěna budovy ležela metr a čtvrt od hranice a i s dvacet centimetrů širokým okrajem střechy tedy dostatečně daleko od českého území. Mezinárodní dohody totiž stanovují povinnost ponechat podél hraniční čáry metrový pás bez jakékoliv zástavby. Při přeměřování hranice ale čeští geodeti zjistili, že rakouské úřady mají nepřesné mapy a část zadní stěny hotelu ve skutečnosti leží o 75 centimetrů blíže k Česku.

V určitém místě dokonce část střechy přesahovala na české území. Hoteliérovi tak rakouské úřady napoprvé poslaly oznámení, že bude muset zbourat celé hotelové křídlo. „Naštěstí ale úředníci od tohoto záměru ustoupili a nařídili mi odstranit pouze střechu,“ uvedl Hehenberger. I toto rozhodnutí však hoteliér napadl u soudu. Domnívá se totiž, že přece nemůže nést finanční odpovědnost za chybu někoho jiného. Hned dva rakouské soudy však potvrdily, že Hehenberger je povinen střechu odříznout tak, aby nadále nenarušovala hraniční pásmo. A to na vlastní náklady. Na tomto řešení se shodla i společná, česko-rakouská hraniční komise.

I když může někomu připadat spor o padesát centimetrů střechy na hranicích dvou členských států EU jako nesmyslný, jedná se o precedentní případ narušení mezinárodních dohod. „Komise se nakonec shodla na tom, že bude přece jen tolerovat umístění zadní zdi hotelu v metrovém pohraničním pásmu. Není ale možné, aby okraj střechy prakticky zasahoval na české území,“ řekl už dříve LN mluvčí ministerstva vnitra Petr Vorlíček. Celý spor přitom možná ještě není u konce. Příští týden by totiž měli geodeti prověřit, zda hoteliér skutečně uřízl dostatečný kus střechy či bude muset vytáhnout pilu ještě jednou.

(ČTK)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky