Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2006


Komunisty jsme si zvolili sami

Petr Zídek

Na otázku, co se stalo 26. května 1946, by dnes byl schopen bez přemýšlení odpovědět asi málokdo. Přesto jde o klíčové datum českých dějin. Komunisté u nás nevyhráli až 25. února 1948, ale již v květnu 1946.

Komunistická strana si dokázala zajistit velmi silnou mocenskou pozici již při jednáních s ostatními stranami před koncem války. Prosadila zákaz pravicových stran, socializační program, získala vlivné úřady a nástroje propagandy. Teprve o rok později však tento směr stvrdili občané. V Čechách, na Moravě a ve Slezsku se 26. května 1946 v relativně svobodných volbách více než 40 procent z nich rozhodlo pro komunismus. Jde o nejlepší výsledek, jaký kdy nějaká komunistická strana získala ve svobodných volbách.

Co by se stalo, kdyby u nás komunisté ve volbách propadli? Dala se totalitní strana napojená na Moskvou zastavit? Nevíme a již nikdy se to nedozvíme. Případ Finska ukazuje, že sovětizace nebyla nevyhnutelná ani za mnohem horšího geopolitického postavení. Ale geopolitika tu nehrála hlavní roli. Nejdůležitější bylo odhodlání občanů. Z voleb v roce 1946 plyne smutný fakt, že Češi komunismus chtěli, byť si ho možná představovali jinak.

Nemáme se nač vymlouvat.

Pro komunismus jsme se rozhodli my a naši předci. Dobrovolně.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky