Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2006


Mozart v Praze aneb Co si „Sudeťáci“ přejí

Peter Barton

Schválně jsem si zvolil jako nadpis své reakce na dopis Lubora Mojdla z Frýdku-Místku v diskusi „Spor Böhmen v. Tschechien“ jeho hanlivé adjektivum (Je to projev zastydlého nacionalismu, LN 17. 12.).

Nikdo nemá nic proti tomu, aby Češi používali nadále výraz Vitoraz pro Weitru nebo Světlou pro Zwettl, stejně tak jako se sudetští Němci nebouří, když Češi jezdí do Drážďan a Řezna, i když podle logiky pana Mojdla by měli jezdit do Dresdenu a Regensburgu a pak by bylo nutné hovořit o Wienské kavárenské kultuře, nikoliv o té známé vídeňské. Sudetští Němci pouze prosí o respektování toho, že pro ně je Znojmo Znaim a Jablonec Gablonz.

Pokud Mozart navštívil Tschechien, tak je stejně tak možné mluvit o jeho návštěvách v Československé socialistické republice nebo dokonce v Protektorátu Čechy a Morava, má to stejnou logiku. Mozart byl v Praze nebo v Čechách (Böhmen) a úvahy ředitelky Dolanské o tom, že Mozartovu hudbu přeci milovali obyčejní Češi, jsou dětinské: Mozart byl například stejně tak Mnichovanem jako Pražanem, v Mnichově napsal a dirigoval dvě opery, jeho výrok o Pražanech, kteří mu rozumějí, není také historický. Dokonce lze diskutovat i o tom jestli byl vůbec Rakušanem, protože jako poddaný tehdy svobodného a „nerakouského“ biskupství salcburského neměl s habsburskou monarchií nic společného a při dalších debatách poznáme, že jakékoliv přivlastňování si něčeho je opravdu obrazem „zaslepeného nacionalismu“, který Mojdl chce odsuzovat.

Celá kampaň českého turistického zastoupení ve Vídni je směšná stejně tak jako křiklavost nevkusných plakátů na vídeňských ulicích, které stály české daňové poplatníky hodně peněz. Chápu, že tato organizace chce propagovat tuto krásnou zemi, ale jde to i jinak, český národ má toho tolik nač může být hrdý, proč nezvolit třeba Smetanu, jehož „Mou vlast“ zná a miluje každý hudbu milující Rakušan, Němec a hlavně ten sudetský? Česká republika to nemá zapotřebí se tak hloupě přiživovat na tolik zprofanovaném turistickém kultu kolem Mozarta, spíše mám dojem, že Rakušané mají Mozartovu hlavu na čokoládových kuličkách, sušenkách, šátcích na hlavu a propisovacích tužkách už plné zuby, věřte mi!

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky