Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2006


Další žebrácké turné českých veličin

Ross Hedvíček

To, že levicové americké univerzity mají úžasnou slabost pro komunisty, kavárenské komunisty a levičáky všeho druhu není žádným tajemstvím - přinejmenším tady ne. Místní Columbia University pozvala stařičkého pokašlávajícího blekotu Václava Havla na sedmitýdenní pobyt. Je tajemstvím, co tam bude vůbec dělat, zda se ještě bude vzdělávat studiem, či už jen přednášet (komu a co, a česky?), ale zdá se, že je to jen další z jeho nyní tak častých žebráckých turné českého mocnáře. Prostě je to jeho trafika za zásluhy. To, že se opakovaně asociuje s nejhorším americkým prezidentem všech dob Billem Clintonem mnohému napovídá.

Dle kalendáře plánovaných události oddělení Ruských, euroasijských a východoevropských studií Columbia University (ano, mají to správné zaškatulkované: Češi a Asiati dohromady) má přitroublý Vašek naplánováno na sobotu 11. listopadu 2006 celé sympozium, kde ho sice nenechají samého promluvit, aby se zase nezesměšnil, ale celá řada bývalých přátel a nových příživníků ho bude chválit.

V deset ráno to odstartuje Marketa Goetz-Stankiewicz, profesorka z University of British Columbia, s chvalozpěvem pojmenovaným Václav Havel's Theater: Plays for Our Times. Pokračovat bude Paul Wilson, překladatel z češtiny svým příspěvkem Reading Havel: Remarks on a Life in Translation. Dále promluví Peter Steiner, profesor v Department of Slavic Languages and Literatures, University of Pennsylvania a autor knihy Česká intelektuální pustina (báječný název!) The Deserts of Bohemia: Czech Fiction and its Social Context s příspěvkem The Power of the Image: Václav Havel's Visual Poetry. A poslední řečník před obědem bude Carol Rocamora, profesorka dramatického psaní na NYU´s Tisch School of the Arts s řečí nazvanou Havel's Drama on the English-Speaking Stage.

Následuje oběd - kaviár a šampaňské. Odpolední řečníci začínají ve dvě odpoledne a to jsou kalibry. Prvním odpoledním blábolou bude velvyslanec Martin Palouš, který je údajně nynějším českým velvyslancem v United Nations a bývalým českým velvyslancem v USA a rovněž bývalým mluvčím Charty 77. Jeho příspěvek je ohlášen pod názvem What Antipolitical Politics Is and What It Is Not a není známo, zda bude obsahovat jeho vzpomínky na to, jak dělal svou opilostí a obtěžováním místních žen ostudu České republice v době jeho velvyslancování.

Dalším řečníkem bude Jiří Pehe, jediný z přítomných Čechů, který mluví srozumitelnou angličtinou, ředitel NYU v Praze a bývalý Havlův prezidentský poradce s dumkou na téma Václav Havel: From a Political Dissident to a Dissident Politician. Není známo, zda bude hovořit o Havlově dávné nelibosti k Ronaldu Reaganovi, či o svém podpisu na prohlášení Charty77 odsuzující americkou blokádu Nicaraguy v osmdesátých letech. Marxista Daniel Ortega byl mimochodem zvolen znovu prezidentem Nicaraguy (za peníze dodané jiným marxistou Hugo Chávezem). Určitě se tam za nimi Vašek taky podívá na nějakou univerzitu a zavzpomínají na staré zlaté časy.

Posledním řečníkem bude komunista a lidovec Petr Pithart, údajně leading dissident in communist Czechoslovakia s pohádkou The Dissident and Intellectual in Politics: The Three Roles of Václav Havel, který se taky kdykoliv rád sveze někam, kde bude mít něco zadarmo, vyžírka jeden.

Poté následuje recepce - od 4:30 do 6:00, kde se předpokládá, že se velvyslanec Palouš ztříská podávaným alkoholem do takového stavu, že poleze po čtyřech a američtí hostitele se budou jen chápavě usmívat a Pithart si koktejlem poleje lesklé sako, co si koupil při své poslední americké návštěvě.

A aby si toho žebráckého turné za peníze amerických poplatníků (včetně mne) neužíval jen Vašek a jeho poskoci, přijedou vystoupit i Plastic People of the Universe - jejich vystoupení v místnosti pro 30 lidí se odehraje v sobotu 11. listopadu 2006 v osm večer. Vstup pouze pro zvané, aby tam nepřišel někdo s jiným názorem na svět.

Je jen smutnou ironií, že o pár dnů později, v úterý 14. listopadu 2006 v 6:30 večer bude mít ve stejné budově, ale jiné místnosti přednášku Fighting the Totalitarian Juggernaut: The Causa Masin od Barbary Masin a Jana Novaka. Jejich přednáška má docela sarkastický podtitul A Lecture and Discussion On the Occasion of the Columbia University Residency of Václav Havel.

Smutné je to proto, že je dobře znám a dokumentován Havlův negativní náhled na bratry Mašíny a jejich druhy a jeho opakovaně spiklenecké snahy překazit jakékoliv publikace o nich a jejich historii a to i v případě Jana Novaka a jeho beletristického zpracování případu pod názvem Zatím dobrý. Jan Novak se sice později snažil ješitného Vaška usmířit tím, že o něm udělal film, ale eventuální úspěch (a ocenění) knihy Zatím dobrý určitě intrikánovi Havlovi radost neudělal.Zpátky